On je rekao da je Skupština ispunila svoje ustavne obaveze.
"Možemo samo da se pohvalimo učinjenim, i brojem usvojenih zakona, i kvalitetom tih zakona. Dokaz tome jeste i dobijanje IBAR-a. Ako u nečemu zaostajemo to su zakoni u vezi izborne reforme, za što nije kriva direktno Skupština, već radno tijelo koje je, iako je bilo dosta ažurno na početku, imalo zastoj zbog opstruiranje od strane opozicije", navodi Camaj.
On je istakao da decentralizacija u Crnoj Gori ne podrazumijeva samo direktni izbor predsjednika opštine i lokalne izbore u jednom danu.
"Decentralizacija podrazumijeva mnogo širi koncept, prvenstveno veću autonomiju u ubiranju poreza i planiranju prostora. Takođe, decentralizacijom se moraju obuhvatiti i osnovno školstvo i primarno zdrastvo. Svakako, i izborna reforma ide u prilog decentralizaciji jer bi direktan izbor značio i veću autonomiju, više ingerencija, a i više obaveza", ukazuje Camaj.
Ranije je Camaj najavio da će poslanici njegove koalicije podnijeti inicijativu u Skupštini da bude usvojena rezolucija o stradanju albanskog naroda u Crnoj Gori. Istakao je tada da je riječ o slučajevima iz 1915. godine, kada je, kako je naglasio, stradao veliki broj pripadnika albanskog naroda u Crnoj Gori.
Camaja su pitali kada tu inicijativu planira da formalizuje.
"Inicijativu planiram podnijeti tokom jesenjeg zasjedanja, a kada će se uvrstiti u dnevni red zavisi od mnogo faktora. Kao što se zna, u Skupštini, pa čak i u najavi, ima i drugih rezolucija, pa bi moja ideja bila da se sve one usvoje u istom danu; pomirimo se sa prošlošću i idemo dalje", poručio je Camaj.
Govoreći o evropskim integracijama, Camaj je rekao da Crna Gora, ako bi nastavila tempom kao od početka djelovanja ove većine, mogla bi zakoračiti u EU do 2028. godine.
"Ima jedna poslovica koja kaže da kada bi posvećenost bila na kraju nekog posla kao na početku, uspjeh nikada ne bi falio, stoga računam da ne bi trebalo da nam fali entuzijazma i volje, a računam i pameti da mi budemo 28. članica EU, upravo 2028. godine. U svim mojim međunarodnim kontaktima promovišem tezu o tome da bi Crnu Goru trebalo uvesti u EU po modelu Bugarske i Rumunije, bez dodatnih filtera. To iz razloga što u Crnoj Gori postoji 85 odsto EU raspoloženja kod građana, i ovaj momenat bi trebalo iskoristiti, jer odugovlačenjem - bojim se da bi mogao rasti euroskepticizam", rekao je Camaj.
Osvrnuo se i na vladavinu prava.
"Ovome moram dodati da i to da su sve tri grane vlasti dokazale odlučnu borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, kao glavnih kočničara evropskih integracija u prošlosti", zaključio je Camaj.
RTCG
Komentari