Jedan stanovnik je kazao da kada je vidio goluba pomislio je da izgleda „čudno“.
To nije bila jedna boja. Bila je tirkizno prava spolja, a ružičasta i žuta s donje strane krila.
Kazao je da je ptica izgledala nepovrijeđeno, kao i da nikada ništa slično nije vidio.
„Svi kažu da izgleda kao da je ofarbana, ali to izgleda savršeno – boje su bile tako pomješane, kao što se može vidjeti i na samom golubu“, rekao je.
Još jedna stanovnica, koja je goluba vidjela u svojoj bašti, navela je da su njen otac, djeca i ujak gajili golubove godinama i da nikad nije vidjela sličnu boju.
I njoj se učinilo da ptica nije izgleda loše.
„Jesam pomislila da je neobično, ali vidjela sam golubove svih vrsta, pa nisam pomislila da je obojen“, dodala je.
Portparolka Fondacije za divljinu iz Berkšira, Bakingemšira i Oksforšira kazala je da nije verovatno da je u pitanju nova vrsta ili retka varijanta goluba.
„Ovo je skoro sasvim sigurno nečija ptica koja je pobegla, ili neka koja je uhvaćena i obojena, pre nego što je puštena ponovo“, navela je.
Obojeni golubovi nisu rijetkost, sa ružičastim i plavim glubovima koji se koriste ponekad u zabavima otkrivanja pola.
Prirodnjakinja Rebeka Mejšin upozorila je da bojenje može da izazove zdravstvene probleme kod ptica, da naruši njihovu sposobnost letenja i da ih učini ranjivijim u odnosu na grabljivice.
„Boje mogu biti toksične za ptice i druge životinje, i one će najverovatnije pokušati da očiste tu supstancu sa krzna ili perja, što može da rezultira da je progutaju“, upozorila je ona.
Takođe je dodala da se pribojava da bi djeljenje ovakvih stvari na društvenim mrežama moglo da podstakne takvo ponašanje.
„Sumnjamo da je perje ovog goluba ofarbano, nešto što sve više čujemo da se dešava, naročito na zabavama otkrivanja pola“, dodala je ona.
Komentari