Trendovi dolaze i prolaze, ali neke stvari uvijek iznova oduševljavaju ljubitelje mode. Jedan od njih je karo uzorak, koji je očarao i najpoznatija svjetska imena poput „Gučija“, „Moskina“, „Stele Makartni“ i „Žila Sandera“, pa su mu posvetili pažnju u većem dijelu svojih kolekcija.
Krupni dezen
Hladnije vrijeme je idealno da se ovaj popularni dezen nosi na kaputima, suknjama, košuljama, ali i obući i torbama. Karo je ove sezone malo veći, dakle, na onaj sitniji zaboravite, a što se boja tiče, iako se nose smelije nijanse, dominira crna, koju u stopu prati crvena.
Efektnost karo dezena je zaista nevjerovatna, ali ga upravo iz tog razloga treba dozirati. Kariranu košulju, koja je trenutno najpopularniji odevni komad, možete kombinovati uz kožne suknje, uske farmerice i dobre kožne (bajkerske) čizme, a ako preferirate karirane kapute, ostatak odjeće mora biti sasvim jednostavan. Ako se pak odlučite za kariranu haljinu, damska tašna u „Šanel“ stilu i elegantne salonke su pravi izbor.
A ako karo volite samo kao detalj, predlažemo da odjeću osvežite obućom, torbom ili komadom nakita koji na sebi imaju ovaj motiv.
Mala istorija kariranog dezena
Ovaj dezen je bio „uniforma“ škotskih klanova, koji su se međusobno nadmetali ko će imati bolji dizajn. U 18. vijeku je punih 25 godina bio zabranjen, ali i dan-danas je ostao simbol Škotske. Sve do 19. vijeka koristili su ga samo muškarci. Tada ga je prihvatila i kraljica Viktorija i započeo je trend koji se proširio cijelim svijetom. Prvenstveno je bio zaštitni znak aristokratije, međutim, dolaskom pank pokreta kreatorka Vivijen Vestvud uvrstila ga je u svoje kolekcije, što je bio pravi modni presedan.
Pravi trend kariranih košulja počeo je devedesetih godina prošlog vijeka popularizacijom ikona tog doba, poput Nirvane i Prl džema, koji su uvijek bili u kariranim košuljama i pocijepanim farmericama. Kurt Kobejn je na svom vjenčanju nosio upravo takvu košulju.