- Kao dio godišnjeg dijaloga o vladavini prava, ministri će održati horizontalnu raspravu o stanju vladavine prava u državama članicama EU. Posebno, ministri će takođe razmijeniti mišljenja o opštem trendu stanja vladavine prava u odabranim zemljama kandidatima. Obje rasprave će se koristiti Izvještajem Komisije o vladavini prava za 2024. godinu, koji ove godine po prvi put obuhvata i deonosti u Albaniji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji – navode iz Vijeća EU, otkriva Kodex.me.
Naš portal je ranije objavio sadržaj ovog izvještaja koji govori da se Crna Gora se suočava s ozbiljnim izazovima u borbi protiv korupcije i očuvanju pravosudne nezavisnosti. Radi se o svojevrsnom izvještaju EU o stanju pravosuđa i borbi protiv korupcije, a u kojem se upozorava na brojne neregularnost, posebno u segmentu primjena etičkih kodeksa za sudije i tužitelje.
- Iako su istrage i krivična gonjenja u slučajevima visoke korupcije stabilna, nedostatak suđenja i konačnih odluka stvara percepciju nekažnjivosti – navodi se u alarmantnom izvještaju.
Percepcija nezavisnosti pravosuđa je niska, kako među opštom populacijom, tako i među firmama. Samo 35% opšte populacije i 28% firmi smatra da je nivo nezavisnosti sudova i sudija "prilično ili vrlo dobar". Razlog za ovu percepciju je uplitanje ili pritisak od strane Vlade i političara.
Prema izvještaju, percepcija korupcije u Crnoj Gori ostaje visoka. Na Indeksu percepcije korupcije za 2023. godinu Transparency International, Crna Gora je ocijenjena sa 46 od 100 i rangirana na 63. mjestu globalno. Ova percepcija nije se značajno mijenjala u posljednjih pet godina.
Problemi se nastavljaju s primjenom etičkih kodeksa za sudije i tužioce. Etička komisija Sudskog savjeta nije donosila odluke o nerešenim slučajevima od augusta 2022. godine, dok je Etička komisija Tužilačkog savjeta nastavila rad u septembru 2022. godine, razmatrajući nekoliko slučajeva.
Efikasnost pravde takođe je pod znakom pitanja, jer je trajanje postupaka za upravne slučajeve dodatno povećano. U 2022. godini, stopa riješenosti slučajeva bila je ispod 90% za sve vrste slučajeva, a posebno niska stopa riješenosti zabilježena je kod upravnih slučajeva prvog stepena.
Dok Crna Gora nastavlja sa reformama i pokušava da poboljša stanje, jasno je da je pred njom još uvijek mnogo posla kako bi se uhvatila u koštac s korupcijom i osigurala pravično i nezavisno pravosudno okruženje.
Komentari