Postavlja se pitanje, kaže ona, da li su svjesni” kontradiktornosti svojih izjava”?
“Da li je moguće da ne osjećaju moralnu odgovornost po pitanju skrivanja od javnosti pojave bolesti? Ne, oni se još ljute i kažu da je tema u medijima “prenaglašena“. Pokušaj pravdanja i prebacivanja odgovornosti na drugog, kao i pokušaj neutralisanja onih koji skreću pažnju na alarmantnost situacije, pokazuje neprofesionalnost, nestručnost i nesnalaženje u kriznoj situaciji. Pokušali su se sakriti prema onoj staroj poslovici – napad je najbolja odbrana”, navela je poslanica.
Dok govore o tome kako je Q groznica i ranije postojala, što, kaže, niko ne negira, dok nabrajaju države u kojima se Q groznica pojavljuje, zanemaruju, smatra ona, “odgovor na suštinska pitanja”.
“Odakle toliko zaraženih grla na teritoriji Crne Gore, tačnije u opštinama Nikšić i Danilovgrad? Da li su otkriveni uzroci bolesti, jer se trenutno svi bave posljedicama, a o uzroku niko ne govori. Juče su na Javnom servisu čelnici najodgovorniih institucija, saopštili da dok traje suzbijanje bolesti, oni se ne mogu baviti odgovornošću pojedinih institucija. Dakle, priznali su, da bolest i te kako postoji, i da je duži vremenski period sakrivena od očiju javnosti. Pokušaj relativizacije nije uspio, jer su posljedice očigledno ozbiljne i i te kako će se odraziti na ionako desetkovani stočni fond u Crnoj Gori”, dodala je ona.
Poziva direktora Uprave za bezbjednost hrane, da javnost informiše o tačnom broju testiranih grla, o broju zaraženih grla, kao i o broju eutanaziranih grla.
“Podaci koji su iznešeni u emisiji su nejasni i neprecizni, jer se i dalje očigledno ne raspolaže sa tačnim informacijama sa terena. Imajući u vidu način na koji se čelnici institucija odnose prema pojavi Q groznice, očigledno je da poljoprivreda gubi status primarne grane u Crnoj Gori. O tome da li se radi o slučajnosti ili namjeri vrijeme će pokazati”, zaključila je Despotović.
Komentari