CNN navodi da su njihovi izvori upoznati sa ovim pitanjem, kao i sa razgovorom između američkog ministra odbrane Lojda Ostina i njegovog izraelskog kolege Joava Galanta u utorak rano ujutro.
Činjenica da nikakvi detalji o tome šta će operacija podrazumijevati značila je da su američki zvaničnici ostali u neznanju sve dok se nedugo kasnije nisu pojavili izveštaji o stotinama eksplodiranih pejdžera, koje su nosili članovi Hezbolaha, rekli su izvori.
CNN ima saznanja da Izrael stoji iza napada, koji je pojačao tenzije u regionu, a radi se o zajedničkoj operaciji izraelske obavještajne službe, Mosada i izraelske vojske.
Libanska vlada osudila je napad kao „zločinačku izraelsku agresiju“.
Eksplozije u utorak uslijedile su dok je državni sekretar Entoni Blinken putovao iz Vašingtona u Kairo.
Blinken je u srijedu rekao na konferenciji za novinare u Egiptu da Sjedinjene Države „nisu znale za ove incidente niti su bile umiješane u njih“.
SAD su prenijele Iranu preko posredničkog kanala da nisu umiješane u napad i da Iran ne bi trebalo da dodatno eskalira situaciju, rekao je jedan američki zvaničnik za CNN.
Iranski ambasador u Libanu povrijeđen je u eksploziji pejdžera, prenose iranski državni mediji.
Tokom gotovo jednogodišnjeg rata u Gazi, SAD su stalno slale indirektne poruke Teheranu da se suzdrži od eskalacije sukoba, navodi CNN.
Komentari