Murali uljepšavaju prazne zidove, vješto sakrivaju staro i zapušteno, a otvaraju neke nove poglede na svijet.
Takva umjetnost često dočarava nestvarne i fantastične prizore, nekad i duhovite. Nijesu rijetki ni oni koji su sasvim realni, koji otvaraju pogled na neki pejzaž, na neki drugi grad i na neko drugo vrijeme, prošlo ili buduće.
Ako je umjetnik vješt, murali mogu biti tako realno oslikani da samo detaljnim zagledavanjem možete uvidjeti da je riječ o umjetničkom djelu, a ne o stvarnom prizoru.
Umjetnost koja datira s početka 20. vijeka
Pomoću zidnih murala možete se teleportovati u divljine Afrike, stići ispred Big Bena u Londonu, uživati u panorami Pariza, lebdjeti među oblacima, posmatrati pučinu... Mogućnosti su beskonačne.
Kada bi tražili početke stvaranja murala otišli bi čak u praistoriju. Predstave kineskog konja, soba bikova i soba mačaka, pronađene u pećini Lasko u južnoj Francuskoj, uslovno možemo nazvati prvim muralima. Isto možemo reći i za slike na zidovima egipatskih grobnica, kao i za slike na zidovima vila u Pompeji.
Ipak, muralizam kao pokret nastao je početkom 20. vijeka zahvaljujući umjetničkom pokretu u Meksiku, a značajni predstavnici bili su Dijego Rivera, David Sikeiros i Hoze Orosko.
Murali su nastali u vremenu građanskih protesta, narod se služio kreativnim izrazima kako bi se pobunio protiv vlasti, kako bi iskazali svoje stavove o situaciju u društvu, ali su vremenom sve više poprimali estetske vrijednosti, tako da, pored socijalnog, imaju i umjetnički značaj.
I u Crnoj Gori sve je više onih koji žele murale u svojim stanovima, poslovnim prostorima, ugostiteljskim objektima. Imajte na umu da nije riječ o stikerima, dizajniranim tapetama ili naljepnicama već o pravom zidnom slikarstvu, upravo onakvom kakvo je krasilo brojne bogate domove i dvorove u periodu između 16. i 18. vijeka.
Oformile grupu "Odraz"
Četiri umjetnice, Milena Živković, Zorica Lakić, Milijana Istijanović i Milena Kaluđerović, nakon završetka studija na Likovnoj akademiji na Cetinju, odlučile su da se bave muralima, jer kako kažu, do sada kod nas nije bilo profesionalaca koji bi ispunili želje ljudima koji zahtijevaju da njihovi enterijeri budu jedinstveni.
One su oformile Art grupu "Odraz", kako bi murale približile i našim građanima i kako bi što više zidova u Crnoj Gori poprimilo estetsku vrijednost.
"Murali mogu od dosadnih i neprijatnih praznih površina zidova da svaki ambijent učine prijatnim, atraktivnim i poželjnim. Oni cijelom prostoru daju drugačiji izgled. Jednolični, prazni, nekad čak i depresivni prostor, pomoću murala postaje prijatno mjesto za okupljanje ljudi", objašnjavaju crnogorske muralistkinje.
Tehnika izrade murala i materijali su isti kao i kod slikarstva.
"Isti je proces kao slikanje, radi se u više slojeva, sa slikarskim materijalom, tj. akrilnim bojama, jedino se podloga na kojoj stvaramo razlikuje, ali izrada murala je mnogo zahtjevnija, što se fizičkog posla tiče. Uvijek se radi velika površina i uvijek je potrebna velika posvećenost i koncentracija", ističu umjetnice.
Kako kažu, prvi zahtjevni dio je osmišljavanje idejnog rješenja za prostor u kojem treba da rade.
"Murali su intervencija u prostoru, a naš cilj je da svaki enterijer postane autetičan i prepoznatljiv, što i klijenti traže, pa svako rješenje mora biti unikat", kažu sagovornice Portala RTCG.
Mural nije isto što i grafit
Danas, murali daju vrijednost nekoj lokaciji, a socijalne poruke i stavovi prepušteni su grafitima.
"Grafite i murale ne treba miješati, što u Crnoj Gori nije rijetkost. Grafiti su znakovi, potpisi, stilizovani, uvećani i razrađeni na različite načine. S druge strane, murali su slike na zidu različitog karaktera i imaju sve odlike jedne kompletne slike. Ljudi imaju predrasude o grafitima, pa tako i o muralima, jer ih stavljaju u isti koš. Isključivo ih vezuju za bunt, vandalizam, kao i za politiku, ali to nije karakterisika murala, njih možemo posmatrati kroz likovnost, kroz estetiku, a ako je rađen na eksterijeru onda kao i strit art", objašnjava jedna od umjetnica.
Prvobitni značaj murala, kako kažu, je u tome da unose umjetnost u društvene sfere. Može se reći da prisustvo velikih javnih murala može biti značajno za napredak u estetskom smislu u životu građana a takođe doprinose i socijalnoj emancipaciji.
Evo i primjera kako oslikavanje zidova može oplemeniti, konkretno u ovom slučaju, životni prostor, tj. stan.
Kad je dizajn enterijera u pitanju, murali su prava stvar za ljude koji žele da daju poseban pečat svom životnom ili poslovnom prostoru. Mural će odlično funkcionisati nezavisno od veličine zida ako je oslobođen od suvišnih stvari i nije zaklonjen. Raspon motiva i tehnika je neograničen, sve zavisi od vaših afiniteta i ako skladno uklopite okolinu sa svojim oslikanim zidom, dobijate jedan zaista spektakularan i unikatan prizor koji ostavlja snažan utisak.
Angažovanje umjetnika na ovom polju će vam pomoći da se ne upuštate sami u avanturu i ako želite pravu stvar, prepustite se vještim profesionalcima.
(Izvor:RTCG)