Rentiranje skutera
Ideja da iznajmite motor može da se pretvori u noćnu moru ako se skuter pokvari usred vožnje. Zaposleni u rentabajku će vam često tražiti da sami pokrijete troškove popravke, koja se često naplaćuje i po tri puta skuplje od realnih troškova. Prije nego što počnete da vozite, slikajte motor. Ne iznajmljujte vozila od agencija koje imaju ugovor sa hotelom i provjerite šta pokriva osiguranje.
Mjenjačnice
U mnogim gradovima sa velikim brojem turista jako je izražen problem menjačnica koje lažno prikazuju devizni kurs. One se uglavnom nalaze u centru grada. Umjesto “koji je kurs?”, pitajte “koliko novca dobijam za xx eura?”. Ukoliko vam samo prstom pokazuju na kursnu listu, znaćete o čemu se radi.
Antikviteti od juče
Kada ožednite na Grand bazaru u Istanbulu, svaki trgovac će vam ponuditi sladak čaj od nane. Dok ga pijete, pokušaće da vam proda “vijek staru” vazu. Ne zaboravite da se antikviteti ne prodaju u suvenirnicama.
Nisu svi autleti isti
Autlet u Tokiju po cijenama ne može da se mjeri s onim u Italiji. Čak i unutar jedne zemlje postoje jeftiniji i skuplji tržni centri sa sniženim cijenama. Prije nego što otputujete, odvojite vrijeme da provjerite gdje kupuje lokalno stanovništvo i ne budite lijenji da iščitate forume. Ukoliko putujete samo zbog šopinga, sačekajte finalne rasprodaje krajem sezone.
Divlji taksi
Vozači taksija u većini svjetskih gradova će odmah prepoznati novopristigle turiste. Najčešće će vas voziti dužim putem da bi naplatili više. Vozite se samo licenciranim taksi vozilima ili se dogovorite za cijenu prije nego što krenete. Ne plaćajte unaprijed.