Tim sistemom koji treba da stupi na snagu u decembru, biće pooštrena kontrola spoljašnjih, kopnenih i vodenih granica "šengenskog" prostora.
On će omogućiti zemljama članicama EU da razmjenjuju operativne informacije i sarađuju međusobno i sa Fronteksom, evropskom agencijom koja koordiniše pogranične službe, kako bi se smanjio broj migranata koji ilegalno ulaze u EU.
Evropski parlament već je dao načelno odobrenje za uspostavljanje "Jurošura".
Taj sistem će omogućiti brzu razmjenu informacija među organima za nadglednaje granica i tijelima za potragu i spasavanje kao i razmjenu informacija i saradnju sa trećim zemljama.
"'Jurošur' će postati jedan od osnovnih sredstava EU da bi se izbjegle na primjer tragedije na moru kakve su događale u blizini ostrva Lampeduza", saopštili su evropski ministri.
Međutim, neki od poslanika sumnjaju u efikasnost "Jurošura". "Ne treba nam novi sistem, već sistem za spasavanje imigranata na moru", rekla je njemačka poslanica iz redova Zelenih Franciska Keler u raspravi u Evropskom parlamentu.
Evropski parlamentarci osudili su kažnjavanje kad je riječ o spasavanju migranata na moru. U Italiji su tako ribari kažnjavani zato što su pomagali migrantima i to na osnovu nacionalnog zakona o ilegalnoj imigraciji.
Spasavanje na moru spada u nadležnost samih država članica Evropske unije.