Slučaj je postao poznat još početkom godine, ali neki ljekari su bili skeptični kada je riječ o tome da li je beba zaista bila HIV pozitivna, ili je samo reagovala pozitivno zbog izloženosti virusu u majčinoj krvi. Najnoviji izvještaj, koji je u srijedu objavljen u stručnom časopisu “Nju Ingland džornal of medisin”, jasno pokazuje, međutim, da je djevojčica kojoj su sada 3 godine bila zaražena još u majčinoj utrobi. Prilikom liječenje primijenjen je neuobičajeno agrasivan tretman, i dijete više ne pokazuje nikakve znake aktivne infekcije, mada već 18 mjeseci ne uzima ljekove koji sprečavaju oboljevanje od side.
Ljekari se još uvijek ustručavaju da ovo nazovu potpunim izlječenjem, jer ne znaju kakav dokaz i koliko vremena su potrebni da se neko proglasi izliječenim od infekcije HIV virusom, za koju se dugo pribojavalo da je trajna.
- Hoćemo da budemo veoma oprezni, i ovo nazivamo remisijom (povlačenjem) jer bismo željeli da dijete posmatramo tokom dužeg vrmenskog perioda i da budemo apsolutno siugurni da se virus neće vratiti - kaže stručnjak za sidu sa Univezritata Masačusetsa dr Ketrin Luzurijaga, koja učestvuje u brizi o, nadajmo se trajno, izliječenom djetetu.
Vodeći stručanjak za sidu američke vlade dr Entoni Fauči, direktor Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti, slaže se sa njom.
Ova beba je u najmanju ruku u nedvosmislenoj remisiji. Sasvim je moguće da je zaista izliječena. Ovdje nemamo definiciju izliječenosti, kao što imamo kod nekih vrsta karcinoma, kod kojih nakon oko pet godina može da se bude relativno siguran da se bolest neće vratiti. Naučnici sa njegovog instituta sproveli su, međutim, najsavremenije detaljne testove, koji pokazuju da u djetetovom organizmu nije prisutan aktivan virus - kaže Fauči.
Međunarodna studija pod pokroviteljstvom vlade SAD, koja počinje od januara, ima za cilj testiranje ranog tretmana beba rođenih sa HIV virusom, kako bi se ustanovilo da li rezultat koji je u ovom slučaju dobijen može da se ponovi.
Što se primijenjenog tretmana tiče, većina HIV pozitivnih majki u SAD tokom trudnoće dobija ljekove protiv side, tako da je mogućnost da virus prenesu djetetu znatno smanjena. U ovom slučaju, međutim, virus je kod majke otkriven tek na porođaju, a ljekari su smatrali da je rizik da beba bude zaražena ogroman, pa su sa davanjem tri jaka lijeka počeli već 30 sati nakon rođenja, ne čekajući pozitivne rezultate urađenih testova, kao što se to obično radi. Test na HIV je bio pozitivan, ali u roku od mjesec dana nivo virusa kod bebe je pao na nivo koji testiranjem više ne može da se utvrdi. Ljekari su, međutim, bebi ljekove davali još 18 mjeseci, a 10 mjeseci kasnije dijete i dalje nije imalo tragova infekcije, mada je majka prestala da mu daje ljekove.
Jedina osoba za koju se do sad vjeruje da je trajno izliječena od infekcije HIV virusom je čovjek iz San Franciska, kome je 2007. presađena koštana srža donatora prirodno imunog na HIV, i koji u međuvremenu više nije imao znakova infekcije.
(Izvor:Žena blic)