Obilazak siromašnog sela Bugarske otkriva Marijinu tešku sudbinu
Stanovnici Nikolajeva se žale da im kuće poplave kada pada kiša.

Drugi život misteriozne djevojčice

Obilazak siromašnog sela Bugarske otkriva Marijinu tešku sudbinu

Nikolajevo, Bugarska - Kuće su izgrađene od blata i slame. Ulice su prljave i u lokvama. Jedna stara Romkinja pokazuje rukama kako je toliko gladna da izgleda kao da joj je stomak presječen.

Ovo je Nikolajevo, trošno romsko selo u srcu Bugarske. Da je sudbina djevojčice, poznate kao „Marija", bila drugačija, ona bi odrastala ovdje, okružena propadanjem i siromaštvom.

DNK testovi su sada riješili dio Marijine misterije, djeteta kojeg zovu „plavi anđeo" u grčkim medijima, nakon što je otkrivena tokom policijske racije u romskom kampu u Farsali, Grčka. Njeni pravi roditelji su Bugari - Saška Ruseva i Atanas Rusev – i oni, kao i grčki par koji je podizao Mariju, su Romi prenosi CNN.

                Marijin DNK podudara se sa rezultatima bugarskog para

„Marijini roditelji žive od prodaje ljekovitog bilja koje prikupljaju u šumi ili recikliranjem otpadnog metala. Oni dobijaju mjesečni dječiji dodatak, takođe, ali to nikada nije dovoljno", kaže komšija koji se predstavio kao George.

Marijina biološka porodica živi u jednosobnoj kući napravljenoj od blatnih cigala, kao i ostale kuće u selu. Zidovi su okrečeni, a jedini prozor je djelimično od stakla, a ostatak je prekriven plastičnom folijom.

Biološka majka Saška Ruseva razgovarala je za kanal TV7 u Bugarskoj i tom prilikom negirala navode da je prodala svoju bebu u Grčkoj ili da je Marija bila žrtva trgovine ljudima u inostranstvu od strane kriminalne bande.

                                    Saška Ruseva, Marijina majka

„Mi smo je poklonili. Nijesam uzela nikakav novac. Nijesam imala čime da je hranim. Otkad sam je vidjela na televiziji, ja sam bolesna", rekla je ona. Ruseva je izjavila da prvobitno ime djevojčice nije bilo „Marija", već je namjeravala da joj da ime „Stanka".

Iako su Rusevi napustili selo za vikend, dvoje tinejdžera koji kažu da su Marijini brat i sestra - 13-godišnji Angel i 14-godišnja Minka - bili su sami kod kuće.

Kada sam pričao sa Angelom, rekao mi je da nije imao pojma da su Rusevi otišli. Rekao je da se upravo vratio iz škole.

On ne govori bugarski - komšije su nam pomogle u sporazumijevanju. Angel, kao i mnogi u Nikolajevu, govori samo turski.

To je, iz istorijskih razloga, jezik koji Romi govore ovdje. Njihovi preci su došli na Balkan kao vojnici ili pomoćnici u vojskama Osmanskog carstva prije oko 500 godina.

Marija, koja je živjela na jedan dan vožnje sa druge strane granice, za koju se vjeruje da ima sada 5 ili 6 godina, ne govori grčki. Ona je odrastala govoreći romski dijalekt, koji potiče od drevnog sanskrita. To je bio jezik kojim su Romi govorili kad su migrirali iz Indije prije više od 1.000 godina.

Pričao sam sa djevojkom koja tvrdi da je Marijina starija sestra, najstarija kćerka Saške Ruseve, 20 -ogodišnja Katja, u susjednom selu Gurkevo.

Ona ima vrlo blijedu kožu, svijetlo-plavu kosu obojenu u crveno, a očima joj smeta jaka sunčeva svjetlost.

Marija je, takođe, veoma svijetla. A u romskom kampu gdje je pronađena, stanovnici kažu da je Marija rođena sa očnim problemom, ali nijesu bili u stanju da odrede tačnu dijagnozu. Kada je izliječena, Romi su napravili posebnu proslavu.

Katja mi je objasnila da je majka Saška putovala u Grčku 2009. godine da bi radila na berbi narandži.

„Moja mama je bila trudna u to vrijeme i porodila se, ali nije imala novca da dovede svoju bebu kući. Ona nije prodala Mariju, već ju je ostavila tamo i vratila se u Bugarsku da bi pokušala da sredi dokumenta", rekla je ona.

                                    Katja, Marijina starija sestra

Teška sudbina Roma

Istražitelji sa obje strane granice, međutim, sumnjaju u ovu verziju događaja. Hristos Salis i Elefterija Dimopoulo , grčki par Roma koji je podigao Mariju od nekoliko mjeseci, još uvijek je u pritvoru i optuženi su za otmicu.

A u petak popodne, bugarska policija je rekla da su pokrenuli krivičnu istragu zbog sumnje da su Rusevi prodali Mariju radi nezakonitog usvajanja.

Iz izvora za primjenu zakona u Grčkoj kažu da su otkrili da su bugarske žene u proteklom periodu putovale u Grčku u poodmakloj trudnoći. Oni takođe kažu da, nakon što se porode, one daju svoju djecu grčkim parovima bez djece za dogovorenu sumu.

Naglašavajući ove tvrdnje, grčka policija je u petak uhapsila grčki par u Atini, koji nijesu Romi, zbog optužbi da pokušava kupiti romsku bebu za 4000 eura (5500 dolara).

Istražitelji nijesu dali bilo kakav nagovještaj koliko dugo može potrajati da se dokažu ili odbace njihove tvrdnje da je Marija možda bila žrtva nezakonitog usvajanja.

Ono što je odmah bilo jasno, međutim, je da je ona, kao i mnoga romska djeca, žrtva satirućeg siromaštva. Prema tvrdnjama Evropske Unije od procijenjenih 12 miliona Roma u EU, 90 % živi ispod granice siromaštva.

U Nikolajevu, mnogi stanovnici kažu da, kao i Marijini roditelji, redovno putuju u Grčku na berbu voća i povrća.

U Grčkoj, siromašni Romi, u kampu u kojem je pronađena Marija, kažu da su sada suočeni sa konkurencijom za poljoprivredne poslove od strane bugarskih, rumunskih i albanskih Roma koji su u još očajnijem stanju od njih i spremni su da rade za samo 10 eura na dan.

Dok sam se opraštao sa Katjom, pitala je da li će Mariji biti dozvoljeno da se vrati kući u svoju porodicu.

„Moja majka zaista želi da ona dođe i živi sa njima. Ona plače i veoma je zabrinuta", rekla je ona.

Za sada, čini se, ima malo izgleda za spajanje porodice.

Iz Bugarske službe za zaštitu djece otišli su u Nikolajevo u petak da izvrše, kako su kazali, procjenu „podobnosti kao roditelja" Saške Ruseve i životnih uslova porodice.

Do mraka, isti državni službenici vratili su se sa policijom da bi odveli Angela i Minku u centar za zbrinjavanje.

Jedna rođaka je uzela manju djecu. Ona je počela glasno da nariče na mogućnost da odrasla djeca budu odvedena.

Upravo tada, vidjeli smo da još jedan komšija promiče pored policajaca i pomaže Angelu i Minki da pobjegnu u noć.

 

Autor: Deni Ravel