O konoplji
Konoplja je jedna od najstarijih biljaka koju su ljudi upotrebljavali u brojne svrhe. Ona pripada među najstarije kulturne i psihoaktivne biljke. Kao lijek se već dugo koristi i u Indiji, Kini, Srednjem istoku, jugoistočnoj Aziji, Južnoj Africi i Južnoj Americi. Međutim, na zapadu se kanabis nije priznao kao lijek sve do sredine devetnaestog vijeka. U njegovim zlatnim danima, od 1840. do 1900. godine, u zapadnoj medicinskoj literaturi objavljeno je više od stotinu rasprava koje ga preporučuju za različite bolesti i tegobe. Čak bi se moglo reći da su liječnici prije jednog vijeka znali više o kanabisu nego savremeni liječnici današnjice, svakako su bili su zaineresovaniji za istraživanje njegovog terapijskog potencijala.
Što sve liječi konopljino ulje?
Godine 1974. objavljena su prva istraživanja koja ukazuju na antitumorski učinak konoplje. Isto tako, postoje i izvještaji koji dokazuju uspješnost primjene konoplje u smirivanju napada epilepsije. Konopljino sjeme je vrlo bogato jer sadržava čak osam esencijalnih aminokiselina, puno vitamina B kompleksa i vitamin E. Konopljino ulje – kojeg ne smijemo zamijeniti sa uljem hašiša – ima puno jednom ili višekratno nezasićenih masnih kiselina, skoro 90 posto.
Gama-linolenska kiselina ugodno djeluje na neurodermitis, PMS i reumatoidni artritis, dok je alfa-linolenska kiselina dobra kod liječenja kardiovaskularnih bolesti. S obzirom na to da su hronične upale često posljedica slabijeg imunološkog sistema, a omega-3 masne kiseline ublažavaju proces upale, preporučuje se i za hronične upale bešike, kod psorijaze te hroničnih upala crijeva, pa čak i kod problema sa zglobovima i smetnji prilikom kretanja.
Omega-3 masne kiseline (a time i ulje konoplje) su od velike pomoći kod ublažavanja bolova. Koriste se i kod bolesnika sa AIDS-om, glaukomom, astmom, epilepsijom i kod drugih bolnih situacija
(Izvor:MOJEzdravlje)