KOMPJUTERIZOVANA tomografija ili skraćeno CT je radiološka precizna metoda snimanja koja koristi kompjuterski obrađene rendgenske zrake zahvaljujući čemu se dobijaju presjeci tijela veličine jednog milimetra. Nove generacije CT aparata, takozvani višedetektorski ili višeslojni CT aparati, imaju mogućnost volumenskog skeniranja. Ukoliko se recimo radi CT glave time se dobija istovremeno uvid u stanje kostiju lobanje, moždanog parenhima, komornog sistema unutar mozga kao i stanja krvnih sudova mozga.
CT predstavlja savremenu nezamjenljivu dijagnostiku u rutinskoj kliničkoj praksi. Koristi se za otkrivanje oboljenja, krvarenja, analizu stanja krvnih sudova (tzv. CT angiografija), koronarnih arterija (CT koronarografija), za praćenje efekta terapije, otkrivanje eventualnih postoperativnih komplikacija i slično. U urgentnim stanjima zbog jednostavnosti i brzine izvođenja CT je nezamjenljiv. Ipak, degenerativna i inflamatorna neurološka oboljenja se lakše i specifičnije dijagnostikuju magnentnom rezonancom. Sa druge strane, CT je senzitivniji za rana krvarenja, stanje subarahnoidalne hemoragije, koje se desi recimo nakon prskanja intrakranijalne aneurizme.
U zavisnosti od patologije koja se istražuje CT-om može da se snimi glava, vrat, grudni koš, abdomen i karlica, kičma, krvni sudovi mozga i ekstremiteta i koronarne arterije srca (koronarografija). Svaki pregled različito traje. Samo skeniranje može da traje 7-20 sekundi, a rekonstrukcija slike se mjeri minutima. Pojedini pregledi se rade bez ikakve pripreme. Skeniranje se uvijek prvo radi nativno, a za pojedine regione kao što su abdomen i karlica pacijentu se daje da popije peroralni kontrast. Ukoliko protokol pregleda zahtijeva, daje se i intravenski kontrast. Da bi se izbjegla mučnina ili propratni efekat intravenskog kontrasta, pacijentima se savjetuje da 2-3 sata prije pregleda ne jedu.
Po obavljenom snimanju radiološki izvještaj se izdaje u zavisnosti od hitnosti. U urgentnim stanjima rezultati se dobijaju neposredno po završenom pregledu, u redovnoj proceduri se čeka do dva dana, a ako se radi o specijalnim vrstama pregleda koji zahtijeva specijalnu kompjutersku obradu nekada se radiološki izvještaj piše i nedjelju dana.
S obzirom na to da je CT metoda koja izlaže pacijenta jonizujućem zračenju, poželjno je da se radi najmanji potreban broj pregleda. Kompjuterizovana tomografija može da se kombinuje sa drugim metodama, a u zavisnosti od regije može da je dopuni ultrazvuk, običan rendgen ili magnentna rezonanca.
(Izvor:Večernje novosti)