Mazovjecki je prvi premijer Poljske poslije pada komunista koji ih je čvrsto usmjerio od Sovjetskog Saveza ka Zapadu.
Taj katolički intelektualac, publicista, bio je savjetnik pobunjenih radnika u Gdanjsku 1980. godine koji su na čelu s Lehom Valensom izvojevali prve nazvisne sindikate iza "gvozdene zavjese" - Solidarnost, premijer na početku tranzicije Poljske od 1992. do 1995. godine. Bio je i izvjestilac za ljudska prava u Jugoslaviji, posljednjih godina savjetnik predsjednika Poljske.
Umro je 28. oktobra u 87. godini, poslije duže bolesti, a sahranjen je danas u porodičnu grobnicu u mjestu Laski, kraj Varšave, uz pune vojne i državne počasti, prenosi RTCG.
Na shranu je došao i šef Evropske komisije Žoze Manuel Barozo, da podsjeti na ulogu Mazovjeckog na putu Poljske u Evropsku uniju i da zahvali za podršku koju je ujedinjena Evropa dobila od Mazovjeckog.
"Možemo da se svađamo, ali ne smijemo da se mrzimo", često je Mazovjecki govorio sunarodnicima, a danas su to uvažili i njegovi protivnici: na misi u katedrali u Varšavi uz državni vrh okupila se cijela posvađana poljska politička scena.
Posljednje "Zbogom!" Mazovjeckom oglasilo je prije podne najveće zvono u Poljskoj - "Zigmunt" u zamku Vavel u Krakovu, čiji se duboki zvuk čuje rijetko, samo u vrijeme najveće radosti i tuge, i na samo neke od crkvenih praznika.
Političari i mediji podsjećaju, kao i Barozo, da je Mazovjecki, odbijajući da gleda nemoć međunarodne zajednice poslije masakra Muslimana u Srebrenici, demonstrativno podnio ostavku na funkciju izvjestioca UN.
"Nisam učinio ništa veliko. Postupio sam kako mi je nalagala savjest. Želio sam da budem vaš glas, kada već vas nijesu željeli da čuju",rekao je tada u Tuzli Mazovjecki izbjeglicama iz Srebrenice.
On je, prateći i dalje zbivanja na Balkanu, upozoravao da nad balkanskim narodima ne lebdi nekakva "istorijska kletva" koja ih tjera da se ubijaju:
"Ne vjerujem u istorijsku determinaciju nijednog naroda. Treba imati razumijevanja za srpske poglede. Uzajamna spirala mržnje podsticala se i u bosanskim zatvorima gdje su mučeni Srbi. Stalo mi je da se razumije srpski istorijski pogled. Nacionalistička raspoloženja su među njima bila autentična ali vejštački probuđena. Komunizam je zamijenio velikosrpski nacionalizam", rekao je Mazovjecki prije nekoliko godina u intervjuu listu Đenjik.