Neraspoznavanje boja nije izlječivo
Ilustracija

Daltonu su trešnje bile zelene

Neraspoznavanje boja nije izlječivo

Daltonizam je uobičajeni naziv poremećaja u raspoznavanju osnovnih boja, crvene, zelene i plave, koji se u stručnoj medicini naziva dishromatopsija. Pacijenti mogu i da zamijene jednu boju drugom. Bolest je dobila ime po hemičaru Džonu Daltonu koji nije mogao da raspozna crvenu boju, pa iz tog perioda postoji anegdota da su za njega trešnje uvijek bile zelene.

Oftalmolog dr Zoran Koturović kaže da je ovo oboljenje na području Evrope učestalije kod muškaraca, od njega oboli njih oko osam odsto, dok je registrovano kod samo 0,4 procenta žena. Ističe da u našoj populaciji nema većeg odstupanja.

Dr Koturović pojašnjava da neraspoznavanje boja nije izlječivo, niti se može spriječiti. Urođene mane u raspoznavanju boja pretežno se javljaju na oba oka i ne pokazuju tendenciju napredovanja. On ističe da se smetnje kolornog vida mogu javiti i kasnije tokom života usljed bolesti mrežnjače, žute mrlje i vidnog puta.

- Raspoznavanje boja dostiže puni razvoj tokom druge decenije života, a počinje da slabi krajem treće i tokom četvrte decenije, što se vezuje za promjene u očnom sočivu – pojašnjava dr Koturović.

Neraspoznavanje jedne od glavnih boja naziva se dihromazija. U zavisnosti od toga koja boja je u pitanju, razlikuje se protanopija kod koje je ugašen osjećaj za crvenu boju, zatim deuteranopija kod koje ne postoji osjećaj za zelenu boju. Javlja se i tritanopija kod koje je ugašen osjećaj za plavu i žutu boju, dok je osjećaj za crvenu i zelenu boju očuvan.

- Pacijenti sa dishromatopsijom su od rane mladosti svjesni svoje mane u raspoznavanju boja, jer prave očigledne greške u procjeni boja, recimo, voća i odjeće. Zbog toga su osobe sa dihromazijom nesposobne za mnoga zanimanja u kojima je neophodno korektno raspoznavanje boja. Posebno nijesu u mogućnosti da rade posao koji je vezan za saobraćaj – kaže dr Zoran Koturović.

Naš sagovrnik ističe da se najteža mana u raspoznavanju boja naziva ahromatopsija, a takve osobe ne razlikuju boje, već svijet oko sebe vide u različitim nijansama sive boje.

Dr Zoran Koturović kaže da pacijenti najčešće imaju poremećaj smanjene percepcije za jednu od osnovnih boja, pri čemu je osjećaj za ostale boje normalan. Tako se smanjenje osjećaja za crvenu boju naziva protanomalija, za zelenu deuteranomalija, a smanjenje osjećaja za žutu i plavu boju tritanomalija.

Osobe kod kojih je oslabljena percepcija za osnovne boje obično ne znaju da imaju manu u raspoznavanju boja i jedan dio njih je sposoban za mnoga zanimanja koja dihromati ne mogu da obavljaju.

Vozač autobusa daltonista

Upitan da nam ispriča neku anegdotu iz rada sa pacijentima, dr Zoran Koturović se prisjetio jednog vozača autobusa. On je došao na pregled, a kada ga je doktor upitao da mu pojasni kako se snalazio u vožnji autobusa, s obzirom da je daltonista, pacijent mu je kazao da su mu problem pravili semafori.

Rekao je: „Kada je autobus bio prvi u koloni na semaforu, uvijek sam čekao sirene ostalih učesnika u saobraćaju, koji su bili iza nas. To mi je bio signal da se upalilo zeleno svijetlo. Ako sam drugi u koloni ispred semafora bilo je lakše, jer bih znao da se upalilo zeleno svijetlo kada bi vozilo ispred krenulo.“

Poznate ličnosti daltonisti

Princ Vilijam Vindzor

Glumac Pol Njumen

Bivši američki predsjednik Bil Klinton

Pisac Mark Tven

Pjevač Bing Krozbi