Vujanović je tom prilikom rekao da je ova nagrada otjelotvorenje Njegoševe misije o južnoslovenskom suživotu sa snažnim regionalnim interkulturalnim vezama.
On je istakao da je žiri ove godine, zbog obilježavanja dvesta godina od Njegoševog rođenja, imao naročito osjetljiv zadatak i odgovornost.
"Nagrada Njegoševa, u izboru naglašene veličine književnosti, potvrda je da se, samo stvaranjem djela trajne vrijednosti, dosežu vrhunski domet umjetničkog izraza koji prevazilaze sve barijere među narodnima i državama“, istakao je predsjednik države.
On je naglasio da ga posebno raduje što je ove godina nagrada dodijeljena Tomažu Šalamunu, jednom od najistaknutijih slovenačkih i evropskih pjesnika i jednom od velikane evropske književne avangarde.
"Vjerujem da će Vam današnjica i sjutrašnjica zavidjeti na društvu kojem ste se pridružili kao laureat Njegoševe nagrade. Kao pjesnik sa estetikom bez granica i pjesništvom izvan književnih obrazaca, sa svevremenom porukom Njegoševe Luče. U stvaranju pjesničkog svijeta, svijeta izvan ovog našeg svakidašnjeg – Svijeta poezije“, poručio je Vujanović Šalamunu.
Pjesnički opus Tomaža Šalamuna, dodaje on, svojom jedinstvenošću snažno nadilazi granice slovenske književnosti.
"Njegov prodoran pjesnički glas imao je, za različite generacije, estetsku vrijednost kojom plijeni pažnju; Originalnost jezičkih spojeva i poetskih formi – metafora i simbola, ekcentrično, lucidno i cinično istovremeno. Upravo kao i u pjesmama Davidu i Pismo iz nagrađene knjige poezije „Kdaj““, rekao je je Vujanović.
Prema njegovim riječima, u Šalamunovoj pjesničkoj imaginaciji se na specifičan način, stvara svijet osobenim pjesničkim kazivanjem "a igrom riječi, miješaju se kulturološki simboli i svakodnevno iskustvo, filozofija i religija da bi se pjesnikov autentičan doživljaj svijeta pretvorio u poeziju“.
"Tako poezija snažno upija poetsku svijest, a sam pjesnik, sjedinjuje se sa snažnim dejstvom stihova kao simbola. Njegova pjesnička forma sazdana je na shvatanju da pjesnici imaju sposobnost vizionara i proroka“, istakao je predsjednik.
Za Šalamuna, smatra Vujanović, pjesništvo u dubini svoje kreativnosti ima zadatak u stvaranju pjesničkih simbola – višeznačnih, hermetičkih i samodovoljnih.
Zato je, dodaje Vujanović, poezija Tomaža Šalamuna napravila duboki zasjek u južnoslovenskoj književnosti i po izvanrednoj i snažnoj vokaciji i iskrenosti u otkrivanju istine, postala je prilog srednjoevropskoj pjesničkoj vrijednosti.
"U skladu sa modernom teorijom recepcije i modernom naukom o književnosti, koja glavno mjesto pripisuje čitaocu, Šalamunovo poetsko djelo u svojoj umjetničkoj snazi ima najdublje dejstvo upravo zato što je istovremeno i potraga za smislom i istinom. Poezija je tako izraz onog ljudskog – najljudskijeg u nama, vidljivi znak istine koja se transformisala u poetski svijet ljepote“, zaključio je predsjednik države na Cetinju.
Međunarodni žiri je od 21 kandidata iz BiH, Bugarske, Makedonije, Slovenije, Srbije, Hrvatske i Crne Gore, tajnim glasanjem, odlučio da Njegoševu nagradu dodijeli pjesniku iz Slovenije Tomažu Šalamunu.
Šalamun je rođen u Zagrebu, a odrastao u Kopru. Na Ljubljanskom Univerzitetu je diplomirao istoriju umjetnosti.
"Njegovo dinamičko pjesničko biće uvodi fragmente stvarnosti, književne i vanknjiževne asocijacije, biblijske teme i veliku upitanost nad smislom življenja. A s druge strane Šalamunov koherentan pjesnički glas u modernoj poeziji ima za cilj da, bez patosa melodičnošću i ritnom stiha, demaskira društvenu stvarnost i bude na naki način angažovano pjesništvo“, kazao je Vujanović.
(Izvor:CDM)