Oni će 24. novembra izaći na birališta kako bi bilo utvrđeno da li bi trebalo da bude nezakonito da direktor jedne kompanije primi mjesečno drastično više novca nego što zaposleni sa najnižom platom zaradi za godinu dana, prenosi AFP.
Predlog glasi da odnos između najniže i najviše zarade u jednoj kompaniji bude jedan prema 12, a ankete pokazuju da ga podržava trećina glasača.
Taj predlog je prije dvije godine izneo socijalistički podmladak i za to dobio 100.000 potpisa koliko je potrebno da bi se neko pitanje stavilo na glasanje naroda, u okviru čuvenog direktnog demokratskog sistema Švajcarske.
Tu inicijativu su zdušno podržali švajcarski sindikati, koji su po čitavoj ovoj alpskoj zemlji izlijepili postere na kojima je prikazan jedan hamburger pored gomile od 12 takvih istih hamburgera, sa natpisom: "Dvanaest puta veća plata, to je dovoljno".
Švajcarska, koja se odavno diči ambijentom povoljnim po poslovanje, sa prosječnom platom koja je među najvećima u svijetu, u velikoj mjeri je izbjegla ekonomsku krizu koja je pogodila susjednu Evropsku uniju.
Pa ipak, i u toj zemlji, kao i drugde, u narodu se pojavio gnev zbog onoga što se smatra previsokim platama i bonusima koje uživaju direktori.
- Švajcarska je zemlja izgrađena na konsenzusu. Ako zarađujete puno, ne bi trebalo da to pokazujete - kaže profesor ekonomije na Univerzitetu u Lozani Stefan Gareli.
U još jednom pokušaju da otklone nejednakosti, aktivisti su prošlog mjeseca sakupili dovoljan broj potpisa za inicijativu kojom se vlada poziva da svakom švajcarskom državljaninu isplati osnovnu zaradu.
Referendum o tome, za koji se do sada činilo da će teško uspjeti, trebalo bi da bude održan u narednih nekoliko godina.
Švajcarci su u martu već glasali o novom zakonu kojim se zabranjuju pretjerano veliki bonusi za direktore, za koji se izjasnilo 70 odsto glasača. Vodeći privrednici, koji su se žestoko borili protiv te inicijative i koje još boli taj poraz, sada se, pred glasanja 24. novembra, ne ističu mnogo, mada neki upozoravaju da bi, ukoliko inicijativa "jedan prema 12" bude usvojena kao zakon, neki od najkvalifikovanijih direktora mogli da napuste zemlju.
Kompanije kao što su "Novartis" i "Nestle" nedavno su poslale pisma svim zaposlenima u kojem izražavaju zabrinutost u vezi sa tom inicijativom, a i neki političari su "zvonili na uzbunu".
Prema studiji koju je sproveo Ciriški tehnički univerzitet ETH, između 1.000 i 1.300 kompanija, među kojima su mnoge multinacionalne, bile bi obuhvaćene usvajanjem takvog zakona.