Najbolje mjere prevencije:
1. Održavanje zdrave tjelesne težine i redovno kretanje.
2. Ne smijete pušiti.
3. Klonite se prejedanja, transmasnoća, crvenog mesa i prerađenih mesnih proizvoda, jedite što više povrća, orašastih plodova, ribe i malo dobrih masnoća.
4. Naučite se bolje nositi sa stresom.
Pistaći
Znali ste da pistaći (sirove su bolje) pomažu u smanjivanju količine tjelesne masnoće i nivoa holesterola? Baš zbog toga mogu spriječiti pojavu šećerne bolesti i bolesti srca.
Iz Zaklade za dijabetes Indije poručuju da osobe koje redovno jedu pistaće, smanjuju količinu tjelesne masnoće i nivo holesterola. Osim toga, konzumacijom pistaća povećava se nivo adiponektina, sastojka koji pojačava osjetljivost na insulin te smanjuje izglede za razvijanje ove bolesti.
Međutim, pistaći su bogati mononezasićenim mastima i proteinima, stoga ne biste smjeli pojesti više od 18 grama (30 komada) na dan, odnosno ne trebate ih jesti više od četiri puta nedjeljno.
Tjelesne vježbe
Švedski naučnici su ustanovili da su dijabetičari koji redovno vježbaju uspjeli značajno smanjiti rizik od srčanog ili moždanog udara.
Oboljeli od dijabetesa koji prije nisu vježbali, ali su postupno uvodili tjelesne vježbe u svakodnevnu rutinu, nakon pet godina su smanjili rizik od umiranja za gotovo dvije trećine. Kod onih koji su na koncu vježbali najmanje tri puta nedjeljno – rizik od smrti zbog kardiovaskularnih problema smanjio se za čak 67 posto!
(Izvor:MOJEzdravlje)