Troškovi koji na putovanju prazne džepove
ilustracija

Pametan trošak

Troškovi koji na putovanju prazne džepove

Događa se to svima, pa čak i onim najiskusnijim „budžet planerima“, kad se na putovanju odjednom javi pitanje: „Pa, dobro, gdje su mi nestale pare?“ Ali nemojte paničiti. Šanse da ste zapravo sami potrošili svoj novac mnogo su veće od onih da su vas opljačkali prenosi B92.

Kada planiramo putovanje, gotovo uvijek pazimo da uključimo sve troškove. Smještaj, prevoz, javni prevoz, džeparac, novac za suvenire i slično. Međutim, skrivenih troškova ima na svakom uglu, a na neke od njih gotovo niko ne računa. 

Troškovi vize su među troškovima koje na putu najčešće zanemarujemo. Iako naoko nisu veliki, manjak tih nekoliko desetina eura se i te kako osjeti u novčaniku. Tu su još i skriveni troškovi prevoza od aerodroma do centra grada. To često izaziva glavobolju kod turista koji se hvataju za onih famoznih reklamiranih „Za deset eura do Londona!“, jer ni ne razmišljaju da će vrlo vjerovatno autobus ili voz od aerodroma do Londona platiti čak trostruko više. 

U nepredviđene troškove možemo slobodno svrstati i bakšiš u hotelima, ali to i nije toliko strašno kao nagrade osoblju na kruzerima. Jeste li znali da je na kruzerima obavezno plaćanje bakšiša (u nekima čak i kod rezervisanja aranžmana)? Ali nemojte biti bijesni i svađati se, to je jednostavno takvo pravilo. 

A kad samo pomislite koliko ćete novca potrošiti za osvježenja, nenadanu kafu dok čekate autobus koji kasni u Nepalu, ili detoksikacijske pokušaje u vidu jutarnjih sokova... 

Uglavnom, ovo su samo neke od situacija koje brzinom munje pojedu veliki dio vašeg putnog budžeta, zato prije nego što pođete na put - budite sigurni da ste ih svrstali na popis vaših troškova. Pedesetak eura neka je uvijek u čarapi!