Eksperimenti na miševima pokazuju da nikotinska zavisnost može da se prati do jedne regije mozga pod imenom interpedunkularno jedro. Istraživanja pokazuju da neuroni u toj regiji zasvijetle kada osoba ima potrebu za cigaretom.
Naučnici vjeruju da bi liječenje ciljanom redukcijom aktivnosti u interpedunkularnom jedru jednog dana moglo da pomogne ljudima da se zauvijek riješe zavisnosti od duvanskog dima.
"Bili smo iznenađeni pronalaskom da samo jedna populacija neurona unutar jedne regije mozga zapravo kontroliše fizičke manifestacije, takozvane krize, kod uskraćivanja nikotina ", kaže autor istraživanja dr Endrju Taper s Univerziteta u Masačusetsu.
Njegov tim prvo je šest nedjelja zamorcima davao vodu obogaćenu nikotinom. Nakon uskraćivanja nikotina miševi su počeli da se tresu i grebu po staklu, pokazivali su znake prekidanja uzimanja droge.
Tokom bližeg posmatranja mozak životinja otkrivao je abnormalno povećanu aktivnost u neuronima interpedunkularnog jedra.
Takođe, kada bi neuroni bili vještački aktivirani svjetlom, miševi bi ponovo pokazivali znake nikotinske krize, bez obzira da li su prije bili izloženi drogi ili ne. Smanjivanjem aktivnosti tih neurona imalo je obrnuti efekat. Pronalasci su objavljeni u časopisu Current Biology.
Naučnici još uvijek ne znaju je li njihovo otkriće bitno i za ostale vrste zavisnosti, ali ta mogućnost nije isključena.
"Pušenje je preovlađujuće kod ljudi koji koriste i ostale supstance, što sugeriše potencijalnu interakciju između korišćenja nikotina i ostalih droga", kaže dr Taper.
(Izvor:CDM)