Dvije nedjelje prije menstruacije
Hipofiza izlučuje hormone koji podstiču izlučivanje folikula i lutenizirajući hormon u krvotok. Upravo je to poruka jajnicima da je vrijeme da pošalju “paket”. Nakon primanja poruke jajnici u jajovod izbacuju najzrelije jajašce. Ono započinje svoj put prema materici, za šta će mu biti potrebno nekoliko dana. U međuvremenu jajnici povećavaju proizvodnju estrogena, hormona koji sluznici materice signalizira da započne izgradnju doma za embrion.
U naredne dvije nedjelje
Kako materica gradi tkivo i jača prokrvljenost, jajnici oslobađaju hormon koji je ključan za trudnoću, progesteron. Zbog toga tjelesna temperatura može da poraste za nekoliko stepeni, iako to možda nećete primijetiti. Druge nuspojave nijesu baš tako benigne. Progesteron takođe podstiče širenje mliječnih žlijezda u grudima, pa su vam grudi u tom periodu vjerovatno bolne i otečene.
Progesteron takođe može uticati na određene moždane hemikalije, uključujući i hormon za regulaciju raspoloženja, serotonin. To često podstiče i amigdalu, strukturu mozga povezanu s emocijama, a rezultat toga su dva šarmantna simptoma PMS-a: nervoza i tjeskoba.
Period kad počne menstruacija
Nakon što je neoplođeno jajašce čekalo dovoljno dugo, materica shvata kako je cio napor bio uzaludan. Snižavaju se nivoi estrogena i progresterona, a samim tim nestaju i simptomi PMS-a. Ćelije materice počinju da ispuštaju hemikalije koje se nazivaju prostaglandini i koji pomažu u ljušćenju materice, koje prati krvarenje i izazivaju kontrakcije mišića materice, koje osjećamo kao grčeve. Iako imate osjećaj da vam krv nemilice curi danima, činjenica je da je prosječni gubitak krvi tokom menstruacije svega nekoliko kašika.
Kada se menstruacija završi
Vaši jajnici već počinju da se pripremaju za ispuštanje novog jajašceta kako bi cio proces mogao ponovo da otpočne.
(Izvor:CDM)