Položaj
Bosna i Hercegovina, ili jednostavno Bosna, je zemlja u južnoj Evropi, na Balkanskom poluostrvu. Graniči se sa Hrvatskom na sjeveru, Srbijom na istoku, i Crnom Gorom na jugoistoku. Bosna i Hercegovina je zemlja bez izlaza na more, izuzimajući dio obale kod Neuma u dužini od 26 kilometara gdje izlazi na Jadransko more.
Regioni i okruzi
Pored entiteta, katona i opština, Bosna i Hercegovina ima i četiri službena grada: Banja Luka, Mostar, Sarajevo i Istočno Sarajevo.
(Mostar)
(Banja luka)
(Sarajevo)
(Istočno Sarajevo)
Klima
U Bosni i Hercegovini je zastupljena mediteranska klima.
Kultura
Bosna i Herecegovina ima bogato kulturno nasljeđe, posebno u domenu likovne umjetnosti.
Jezik
Službeni jezici su: bošnjački, srpski i hrvatski.
Religija: Najveći dio čine muslimani, pa zatim pravoslavci, katolici, judaisti i protestanti ateistima.
Turističke atrakcije
Muzeji
- Nacionalni muzej, smješten u impresivnoj zgradi podignutoj u rimskom stilu je odlično mjesto za upozanvanje sa istorijom zelmlje. Izložbe uključuju artefakte iz neolitskog i rimskog perioda, bošnjačke, srpske i hrvatske tradicionalne nošnje i jevrejski Hagad - sveti kodeks donet od strane Sefarda.
- Sarajevski ratni tunel, dugačak 800 metara, prokopan ispod aerodromske piste je većim dijelom srušen, ali Tunel muzej, na jugozapadnoj strani aerodorma približava posjetiocima osjećaj svih stradanja i horora ali i nada koje je pružao u ratnim godinama. Služio je za transport hrane, pića, oružja, bolesnih i povrijeđenih.
Vjerski objekti
- Pravoslavna crkva Hrista spasitelja (Banja Luka) sa pozlaćenom kupolom i zvonikom od cigle.
- Iza gimnazije iz 1896.godine nalazi se Katolička crkva, sa svojim neproporcionalnim zvonikom.
Ostale atrakcije
- Stari most u Mostaru, koji je bio srušen 1993.godine, a potom obnovljen 2004.godine prilikom čega su bile korišćene tradicionalne metode gradnje iz 16.veka. U julu mjesecu svake godine ovdje se održavaju takmičenja u skokovima u rijeku Neretvu.
- Nacionalna biblioteka Bosne i Hercegovine gdje su čuvane brojne knige i rukopisi. Iz austrougarskog perioda ova biblioteka podignuta u mavarskom stilu, bila je zasuta vatrom od starne Srba 25.avgusta 1992. Tada je veliki dio njene sadržine uništen. Restauracioni radovi teku sporo i mnoge knjige po svemu sudeći neće moći biti zamijenjene.
Kulinarski specijaliteti
Hrana
Bosansku kuhinju odlikuje upotreba raznoraznih začina, doduše u umjerenim količinama. Većina jela su dosta lagana, jer se prave na bazi vode. Sosovi su takođe dosta prirodni, sastojeći se najvećim dijelom iz sokova samog povrća koje se kuva.
Neki od specijaliteta su:
- Jagnjetina (jagnje ili ovca na ražnju),
- Bosanksi lonac (paprikaš od mesa kuvan na otvorenoj vatri),
- Ćevapčići (male kobasice pravljene od miksa jagnjećeg i goveđeg mesa),
- Burek (pita od mesa ili sira),
- Baklava (testo punjeno orasima i medom).
Piće
Rakije od voća su naročito popularne - šljivovica (od šljiva) i loza (od grožđa).
Turska je kafa je takođe vrlo popularna.
Šta raditi i gdje izaći
- Kupite neki od suvenira u prodavnicama na Baščaršiji, popularnoj sarajavskoj čaršiji i odmorite noge u jednoj od lokalnih kafana gdje se služi turska kafa.
- Posjetite najzapadnija muslimanski grad u Evropi, Bihać, na severozapadu Bosne i Hercegovine, blizu granice sa Hrvatskom. Osim što je poznat po Ferhadija džamiji, grad je čuven i po raftingu na rijeci Uni.
- Brdoviti reljef Bosne i Hercegovine nudi vam brojne staze za pešačenje, premda bi trebalo izbegavati terene gde se još uvek nalaze nagazne mine. Planina Bjelasnica je idealna za pešačenje, rafting i seoski turizam.
- Posjetite Nacionalni park Sutjeska zbog svoje nedotaknute flore i faune. Tu se nalazi planina Maglič sa svojim vrhom na 2,368 metara, što je najviša tačka u Bosni i Hercegovini i rezervat Perućica, jedna od retkih sačuvanih prašuma Evrope.
- Rafting ture duž Neretve, Une i Tare su jedne od najpopluarnijih za rafting u ovom dijelu Evrope.
- Vožnja kajakom je još jedan od vodenih sportova za koje Bosna i Hercegovina pruža veliki potencijal.