Obrezivanje kao preventiva protiv AIDS-a
Ilustracija

Rizik 60 odsto niži

Obrezivanje kao preventiva protiv AIDS-a

U borbi protiv AIDS-a, afričke zemlje propagiraju obrezivanje muškaraca. Prema statistikama, rizik od infiekcije HIV-om kod obrezanih muškaraca je i do 60 odsto niži.

„Ne, nije boljelo", kaže Mark Karemangingo, istovremeno samouvjereno i stidljivo. Ovaj 18-godišnjak je upravo obrezan, ljekar mu je hirurškim zahvatom uklonio prepucijum, kožicu koja pokriva glavić penisa. Zahvat je trajao oko 15 minuta. Mark Karemangingo se nalazi ispred vojne bolnice u glavnom gradu Kigaliju, iza njega, tabla na kojoj piše "Centar za obrezivanje muškaraca". „Plašio sam se. Bilo je toliko mnogo ljudi. Ali doktor koji me je obrezao je bio vrlo prijatan. Dobro su to uradili", kaže Mark.

Manje infekcija HIV-om

Mark je jedan od 200.000 muškaraca u Ruandi koji su do sada obrezani, u okviru vladinog programa. To je malo, s obzirom na cilj od dva miliona, koji je vlada sebi postavila do kraja godine, piše Dojče vele.

Dr Sabin Nsanzimana vodi odjeljenje za HIV / AIDS: " Kada smo počeli program, bili smo veoma ambiciozni", kaže on. Sve prethodne kampanje nisu donijele prave rezultate. Posebno jer se upotreba kondoma ne može izmjeriti, kaže Nsanzimana. Sve se promenilo od kako se počelo sa obrezivanjem: "To je lako uraditi, jeftino je i ne mora da se ponovi."

2,9 odsto stanovnka Ruande su inficirani HIV-om, dakle troje od 100 ljudi. Za poređenje: U Njemačkoj je stopa infekcije manja od 0,1 odsto, u Bocvani na jugu Afrike čak 23 odsto. Naučnici u istočnoj Africi su došli do zaključka da je rizik kod obrezanih muškaraca da se zaraze HIV-om za 60 odsto manji.

"Prepex" kao alternativa operaciji

Međunarodne organizacije poput UNAIDS - a i Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u borbi protiv HIV / AIDS-a preporučuju obrezivanje: "Nema nikakve sumnje u rezultate, oni se redovno provjeravaju", kaže Žil Mugabo, ekspert za HIV u SZO u Ruandi. I u Ugandi i Keniji se oslanjaju na taj metod. Međutim, nije tačno utvrđeno kako dolazi do smanjenja broja infekcija. Naučnici pretpostavljaju da obrezivanje mijenja „okolinu“ mikroba koji žive na penisu.

Na početku kampanje, u Ruandi je bilo obrezano samo 13 odsto muškaraca, većinom muslimana. Međutim, 90 odsto stanovnka Ruande su katolici. "Bilo je potrebno neko vrijeme da ljude ubijedimo da ovo nema vjersku pozadinu već da se radi o zaštiti i prevenciji", kaže dr Sabin Nsanzimana

Nova metoda obrezivanja

U međuvremenu, samo u vojnoj bolnici u Kigaliju svakog dana se obreže do 25 muškaraca. Uskoro će ih biti hiljadu nedjeljno i to zahvaljajući jednoj novoj metodi za koju nije potreban skalpel - bez bolnih sporednih efekata. "Prepex" se sastoji se od plastičnog prstena i gumene trake, kaže dr Leon Ngeruka, ljekar u vojnoj bolnici u Kigaliju. "Unutrašnji prsten se stavlja preko penisa i preko njega se prevuče kožica koja treba da se odstrani. Potom se zategne gumena traka, preko kožice i prstena. Dakle, protok krvi je prekinut, prepucijum umire i posle oko nedjelju dana - otpadne.

Međutim, obrezivanje ne štiti od drugih polno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće. Zato, nikako ne bi trebalo da bude pogrešno shvaćeno kao "nevidljivi kondom", upozorava dr Nsanzimana.

(Izvor:B92)