Geografija i klima
Položaj
Belgija je zemlja na niskoj nadmorskoj visini na obali Sjevernog mora, u Beneluksu. Njeni neposredni susjedi su Francuska na jugozapadu, Luksemburg na jugoistoku, Njemačka na istoku i Holandija na sjeveru.
Regioni i okruzi
Belgija je federalna država koja se sastoji iz 3 opštine, 3 regiona i 4 jezička područja. Sve ove podjele se preklapaju međusobno, tj. važe za čitavu teritoriju zemlje.
Klima
Klima je primorsko-umjerena, sa znatnom količinom padavina tokom svih godišnjih doba. Prosječna temperatura je najniža u januaru, kad iznosi 3 °C, a najviša u julu kad iznosi 18 °C.
Razumijevanje
Kultura
Uprkos političkim i jezičkim podjelama, u regionu koji obuhvata današnja Belgija nekada su cvjetali glavni umjetnički pokreti tog doba koji su imali ogroman uticaj na evropsku umjetnost i kulturu.
Jezik
Belgija ima 3 zvanična jezika: holandski, francuski i njemački.
Religija
Rimokatoličanstvo je od davnina glavna vjeroispovest u Belgiji.
Turističke atrakcije
Muzeji
Kraljevski muzej lijepih umjetnosti (Koninklijk Museum voor Schone Kunsten) predstavlja monumentalnu neoklasičnu građevinu koja je sagrađena krajem 19. vijeka. U njenim veličanstvenim prostorijama nalaze se zbirke slika koje potiču iz raznih perioda, od 14. vijeka do savremenih perioda, i među njima su i radovi flamanskih majstora piše Aladin.com.
Dvorci i palate
- Flamanski grofovi su vladali iz dvorca u Gentu koji potiče iz 12. vijeka, smještenog u centru grada. Izdiže se iz vode, a njegove kule u obliku kvadrata i njegovi bedemi kao da su iz kakve bajke.
- Domaine Royal (Oblast kraljeva) predstavlja dom belgijske vladarske porodice. Kralj Albert II i kraljica Paola žive u vili Belvedere. Nekadašnja kraljica Fabiola (udovica kralja Boduena) živi u dvorcu Stujvenbergu, a neposredni naslednici, princ Filip i princeza Matilda borave u glavnoj građevini, kraljevskom dvorcu Lakenu (Château Royal de Laeken). Nijedan od dvoraca nije dostupan za turiste ali možete posjetiti obližnje lokacije, Kraljevske staklenike (Serres Royales), Kineski paviljon (Pavillon Chinois) i Japansku tvrđavu (Tour Japonaise).
- Palata biskupskih prinčeva (nekadašnja palata biskupskih prinčeva) predstavlja mješavinu stilova: fasada delimično pripada stilu italijanske renesanse a delimično francuskom stilu iz 18. veka. Unutrašnjost je urađena u gotičkom stilu. Videvši ovu palatu prvi put, pisac Viktor Igo je izjavio: ’’Nikada nisam vidio građevinu koja je toliko znamenita i toliko ozbiljna i toliko grandiozna.’’ Danas je to sudnica.
Vjerski objekti
- Crkva Sv. Nikole je majušna građevina koju je teško uočiti jer je okružena prodavnicama. Posvećena je svecu, zaštitniku trgovaca. Stara gotovo koliko i sam Brisel, u velikoj mjeri je obnavljana tokom vijekova. Mračna i sumorna unutrašnjost ove crkve poznata je po neobičnom uglu pod kojim su sagrađene njena tri prolaza.
- ’’Gentski oltar’’, ili ’’Obožavanje jagnjeta božijeg’’ (’’De Aanbidding van het Lams God’’), je raskošno djelo srednjevjekovne religiozne misli, koje je ujedno i jedna od najstarijih slika rađenih uljanim bojama. Završena je 1432. a slikao ju je flamanski majstor Jan van Ajk kao sliku za oltar. Prostire se na 20 panoa (prvobitno su unutrašnji panoi bili izlagani samo tokom bitnih vjerskih prigoda ali u današnje vrijeme mogu se vidjeti u svako doba).
Ostale atrakcije
- Mini Evropa - Preko 350 modela minijaturnih razmjera (1:25) dočaravaju neka od najpoznatijih zdanja evropske arhitekture, kao što su npr. katedrala Santjaga de Kompostele (za čiju izradu je trebalo 24.000 radnih sati po čovjeku), londonski Big Ben, lisabonski toranj Belem i pariski centar Georges Pompidou. Čine ih i razni dijelovi koji se pokreću, poput malih pruga, a tu je čak i presjek Eurotunela.
- Hautes Fagnes ili Visoki ritovi jesu visoravan sa močvarnim vresom, šumama koji se protežu do Ajfelovih brda u Njemačkoj. Ova oblast je popularna za šetnje i vožnju biciklom a ujedno važi i za najveći rezervat u Belgiji. Iako je kišovita i močvarna predstavlja savršeno mjesto za šetnju jer u njoj postoji mnogo staza i šetališta.
- Pođite u posjetu Prirodnom centru Botranž, 2.5 km udaljenom od golemog i postojanog kamena Signal de Botranž, koji obilježava najvišu tačku Belgije. Među divlje životinje koje se mogu naći u ovoj oblasti spadaju jeleni i rijetki mali tetrebi.
- Brisel je u velikoj mjeri okružen šumama i parkovima van gradske teritorije. Najveća zelena oblast u centru jeste Briselski park, stari svječani park na čijim se obodima nalaze Kraljevska palata i Nacionalna palata.
Kulinarski specijaliteti
Hrana
Belgija je poznata po svojoj dobroj kuhinji, a restorani su veoma popularna mjesta za izlaženje. Izraz kojim bi belgijska hrana najbolje mogla da se opiše bio bi ’’francuska hrana u njemačkim količinama’’. Postoje određena jela koja se smatraju izrazito belgijskim specijalitetima i svaki posetilac bi trebalo da ih proba:
Moules frites – dagnje i čips/pomfrit;
kobasice Ardennes, šunka i pašteta su čuvena jela;
Salade Liégeoise – salata sa zelenim pasuljem, slaninom, lukom i sirćetom;
Stoemp - pire od krompira i šargarepe, sa slaninom i kobasicama, tipično briselsko jelo.
Piće
Za Belgiju je pivo ono što je vino za Francusku - iz ove zemlje potiče jedna od najvećih pivskih tradicija na svijetu. Postoji preko 400 vrsta piva koja se spravljaju u Belgiji, od lagera i pilznera do ’’lambika’’ (koji se pravi od pšenice i ječma), belih i voćnih piva, kao i piva trapistskih manastira. Voćna piva, poput piva od višnje zvanog ’’krik’’, smatraju se specijalitetima.
Šta raditi i gdje izaći
- Posjetite Antverpena - Ovaj grad predstavlja sedište druge evropske luke po veličini, kao i niza arhitektonskih divota iz 16. i 17. vijeka. Umjetnik Peter Pol Rubens je takođe ovde živio.
- Obiđite Voterlu, mjesto čuvene bitke koju je Napoleon u junu 1815. izgubio u korist vojvode od Velingtona i maršala Blihera, nalazi se samo 18 km južno od Brisela.
- Briž ima reputaciju jednog od estetski najprijatnijih gradova na kontinentu, i to sasvim opravdano, a vožnja čamcem kroz kanal duž njegovih vodenih tokova predstavlja beskrajno ugodan način da se obiđu neke od najznačajnijih istorijskih lokacija.
- Belgijska čipka je jedan od najčuvenijih proizvoda zemlje, a taj zanat pravljenja zamršenih mustri datira još iz renesanse. Stotine zanatlija u Brižu i Briselu još uvijek rade sa čipkom - u Kantcentrumu u Brižu se redovno prikazije njihov rad.