Za ovako visok procenat saglasnosti u CDU za vladu "velike koalicije", analitičari kažu da je to znak da Merkelova svoju partiju drži sigurno u rukama.
CSU je već dala saglasnost za "veliku koaliciju", a u subotu će, kako je planirano, biti zvanično predstavljen rezultat glasanja polumilionskog članstva SPD i, ukoliko kritički raspoložene socijaldemokrate, takođe kažu "da", onda će 16. decembra Merkelova, šef CSU Horst Zehofer i šef SPD Zigmar Gabijelom i definitivno potpisati koalicioni ugovor.
Dan kasnije će Merkelova u Bundstagu biti izabrana za kancelara i to će, kako piše CdM, biti njen treći mandat.
Ukoliko, međutim, SPD kaže "ne", jedna od opcija bi mogli biti prijevremeni izbori, ali i da se CDU/CSU okrene ka partiji Zelenih ili da SPD sa Zelenim i Ljevicom formira vladu.
Jedna od opcija bi bila i da sama Merkelova, kojoj je "za dlaku" izmakla apsolutna većina na saveznim iizborima 22. septembra, sada formira manjinsku vladu.
Sama Mereklova je danas priznala da koalicioni pregovori o formiranju vlade sa socijaldemokratama za njenu stranku nijesu bili jednostavni, već uz kompromise i izrazila žaljenje što liberali na izborima u septembru nijesu uspjeli da uđu u Bundestag.
"Vjerujem da su kompromisi, koje smo postigli, održivi", rekla je Merkel.
Ona je istakla da su se najteži djelovi pregovora odnosili na pitanje penzije i najniže satnice na saveznom nivou od 8,5 eura, što je bio zahtjev SPD.
Merkelova je, pred oko 167 delegata mini-kongresa, naglasila da je demohrišćanima pošlo za rukom da u koalicionim pregovorima sa SPD sprovedu svoju politiku o tome da nema nikakvog poreskog povećanja, kao ni novih zaduživanja.