SAD i Rusija su vodeće zemlje iz kojih potiču zlonamjerni internet napadi – 45 procenata internet napada koje su identifikovani potiču iz ovih zemalja, naglašavaju iz kpmpanije Kaspersky.
U 2013. se takođe može primetiti dalji rast virusa koji utiču na bezbjednost mobilnih telefona, sa zrelijim i sofisticiranijim prijetnjama. Cilj većine zlonamernih mobilnih aplikacija je uglavnom da ukradu novac, a zatim i lične podatke. Android je i dalje glavna meta koja privlači nevjerovatnih 98,05 procenata poznatih malvera.
Iz dana u dan
Kako je Kaspersky saopštio otkriva se i do 315.000 novih zlonamjernih fajlova svakog dana. Prošle godine je taj broj iznosio 200.000, dok je u prosjeku odbijeno 4.659.920 dnevnih napada na korisnike dok su bili online.
Dvostruko opasniji
Broj napada na pretraživač u poslednje dvije godine se skoro duplirao na 1.700.870.654
Detektovao 104.427 novih modifikacija zlonamjernih programa za mobilne uređaje, što je za 125 procenata više u odnosu na 2012.
Samo u oktobru 2013. bilo je 19.966 novih modifikacija mobilnih malvera. To predstavlja 50 procenata od ukupne cifre koju je kompanija Kaspersky Lab otkrila tokom cele 2012. godine
Ko je izložen najvećem riziku?
Na osnovu podataka iz 2013. godine, 15 zemalja može biti svrstano u grupu zemalja sa najvećim rizikom, na osnovu rizika kojem su izložene dok koriste internet. U Rusiji, Austriji, Nemačkoj, nekoliko bivših republika Sovjetskog saveza i nekoliko zemalja Azije, između 41 i 60 procenata korisnika proizvoda kompanije Kaspersky Lab su prijavili pokušaje internet napada na njihove kompjutere.
Najpopularnije ugrožene aplikacije eksploatisane od strane sajber kriminalaca
90,52 procenta svih otkrivenih pokušaja da iskoriste ranjivosti su targetirali Oracle Java. Ove ranjivosti se iskorišćavaju u drive-by napadima sprovedenim putem Interneta, a novi Java napadi su sada sve prisutniji.
Zlonamjerni programi na internetu
Sedam od top dvadeset zlonamjernih programa na internetu su bile prijetnje koje su blokirane tokom pokušaja drive-by napada. Ovo je trenutno najčešći metod za napad virusa na Internetu.
Mobilne prijetnje
„Malo je vjerovatno da će doći do bilo kakvog usporavanja u razvoju zlonamernih napada i aplikacija, posebno za Android. Do danas, većina zlonamjernih programa je osmišljena tako da može lako da pristupi uređaju. Postoji velika vjerovatnoća da će se pojaviti prvi masovni virus za Android u budućnosti. Android odgovara svim parametrima mete napadača - to je široko korišćen operativni sistem koji je jednostavan za korišćenje i za programere aplikacija i kreatore virusa", prokomentarisao je Kristijan Funk, viši analitičar virusa, Kaspersky Lab.
Zlikovac godine
Obad, vjerovatno najznačajnije otkriće u oblasti mobilne telefonije u 2013, distribuira se na više načina. Ovaj virus je vjerovatno najraznovrsniji primjer mobilnog malvera otkriven do danas, koji obuhvata tri nevjerovatna fronta - backdoor, SMS Trojanac i BOT sposobnosti, a ima i dodatne funkcije. To je nešto kao švajcarski nož, koji obuhvata čitav spektar različitih alata.
B92