Prihvatiti novac iz Rusije ili Evropske unije glavna je dilema u Ukrajini. Za vladajuću partiju Regija fnansijska injekcija koja se nudi iz Moskve prihvatljiva je opcija, javlja iz Kijeva reporter Al Jazeere Boris Gagić.
"Ako nam Rusija bude neprijatelj, može se desiti da hiljade naših firmi ostane bez ruskog tržišta, imat ćemo visoku stopu nezaposlenosti. Nismo ostali bez evropske perspektive, ali smo je stavili na čekanje. Moramo širiti naše interese ka Evropi, probiti se na to tržište. Rado ćemo zadovoljiti ukrajinski narod", kaže Mihail Čečetov iz partije Regija.
A veliki dio naroda, proevropski nastrojen kao i opozicija, nezadovoljan je odlukom vlasti da obustavi potpisivanje sporazuma s EU-om, koja je nudila milijarde eura za potpisivanje tog dokumenta te pomoć Ukrajini pri kreditnom zaduživanju kod Međunarodnog monetarnog fonda.
Usmjeravanje političkog kursa
Na Trgu nezavisnosti aktivisti objašnjavaju zašto više vjeruju namjerama Zapada.
"Nije riječ o novcu, već o institucijama, transparentnosti, upravljanju Vladom... doslovno demokratiji. U Rusiji je velika korupcija, Evropljani neće dati novac ljudima koji ne podnesu izvještaj kako se troši. To je razlika između novca sa Istoka i Zapada", kaže aktivista Igor Lutsenko.
Evropski parlamentarci, koji su često u Kijevu, traže nove razgovore između EU-a i Ukrajine na najvišem nivou. Politički kurs Kijeva žele usmjeriti prema Briselu.
"Vidim jasne signale da su ljudi i na istoku Ukrajine uvjereni da je EU budućnost države, da će im biti tamo bolje. Nadam se da odluke ukrajinske Vlade neće biti protiv interesa postizanja sporazuma o pridruživanju s EU-o", kazala je Rebeka Harms, članica Evropskog parlamenta.
Ukrajini je novac neophodan - 20 milijardi eura za stabilnost državne kase.
Rizičan novac iz Rusije
Dok iz EU-a dolaze lijepe riječi i obećanja, zvaničnom Kijevu iz Moskve stiže konkretna novčana računica. Prvo kreditne linije od pet milijardi eura, a o dodatnih 15 milijardi eura, špekulira se, još bi se razgovaralo na relaciji Rusija-Ukrajina.
Ekonomistima je privlačniji novac sa Zapada, jer će, ocjenjuju, natjerati vlasti na provođenje reformi na svim ekonomskim planovima. Rusiju, naglašavaju, takve ideje ne zanimaju.
"Ako dobijemo novac od MMF-a, bit će to signal stranim investitorima. S druge strane, sredstva iz Rusije označit će zavisnost Ukrajine od Moskve. Potrebno je obnoviti veze s MMF-om. Na toj osnovi možemo potom očekivati i novac od Svjetske banke, evropskih institucija, na kraju i EU-a. Novac koji Ukrajina može dobiti iz Rusije nosi sa sobom veliki rizik, uključujući politizaciju ekonomije", kaže Vasilij Jourčišjin iz Ukrajinskog centra za ekonomska i politička istraživanja.
Novac bi mogao odigrati ključnu ulogu u političkoj budućnosti Ukrajine - da li će se okrenuti Istoku ili Zapadu.