Pravila koja treba pratiti pri kupovini naočara
ilustracija

Detalji koje morate da znate

Pravila koja treba pratiti pri kupovini naočara

Kada kupujete sunčane naočare, potražite oznaku prema kojoj osiguravaju UV 400 ili barem 99 posto UVB i 95 posto UVA. UV zaštita pri odabiru sunčanih naočara trebalo bi da bude glavni faktor, ali postoje još neki faktori koji mogu biti važni.

Na kožu nanosite kremu za sunčanje kako biste se zaštitili, ali i očima treba zaštita od užarenog sunca. Nošenje kvalitetnih sunčanih naočara neće samo zaštititi vid, nego će i spriječiti stvaranje sitnih bora oko očiju. 

- Nosite sunčane naočare i rano ujutro i kasno popodne. U razdoblju od 8 do 10, te između 14 i 16 sati. Najštetniji zraci sunca za oči stižu upravo u ovom razdoblju. Naime, one stižu paralelno s očima, tako da oči nisu zaštićene obrvama, kao što je slučaj kad zraci stižu uspravnona nas. 

- Za dobre sunčane naočare ne morate potrošiti bogatstvo. Cijena nije isto što i zaštita. Postoje i daleko jeftinije marke koje nude kvalitetne UV filtere. 

- Pazite da stakla imaju UVA i UVB zaštitu. Nedostaje li jedna od njih, oči su izložene većem riziku. Ako se krećete blizu vodenih površina, imajte na umu da voda reflektuje 100 posto sunčevih zraka, što povećava rizik za oči. I suv pijesak i beton reflektuju 25 posto sunčevih zraka. 

- Kupite sunčane naočare koje vam lijepo stoje. Ovo je važno i za zdravlje, jer što vam bolje neke naočare pristaju, češće ćete ih nositi i bolje zaštititi oči.

 Dobra je vijest u cijeloj priči da većina naočara na tržištu blokira najviši nivo UV zraka. Kada kupujete sunčane naočare, potražite oznaku prema kojoj osiguravaju UV 400 ili barem 99 posto UVB i 95 posto UVA. Pored toga obratite pažnju i na: 

• veličinu naočara – veće naočare u pravilu bolje štite

• boja stakla – sivo-smeđa ili sivo-zelena stakla bolje štite od sijanja, ali boja stakla generalno ne utiče na procenat blokiranih UV zraka

• polarizirajuća stakla – kad se svjetlo reflektuje od površine, kao što je to slučaj s vodenom površinom, snijegom i sl., polarizirajuća stakla blokiraju reflektovano svjetlo i tako sprečavaju zaslijepljenost

• antirefleksni sloj – popularne ‘špiglerice’ odbijaju dio svjetlosti – odlične su u zimskim uslovima, a i na moru.