Da li su mali papirni cilindri napunjeni duvanom zaista krivi za više smrti od smrtonosnih metalnih cilindara?
Po podacima Svjetske zdravstvene organizacije (World Health Organization/WHO), duvan je uzrokovao 100 miliona smrti tokom XX vijeka. Različite su procjene koliko žrtava je odnio Drugi svjetski rat, ali svi su saglasni da broj nije manji od 8,5 miliona i da nije veći od 16,5. Ova procjena obuhvata i vojne i civilne žrtve.
Drugi svjetski rat bio je gotovo duplo smrtonosniji od prvog – procjene su da je poginulo između 40 i 72 miliona ljudi. Ni ta brojka nije ni blizu "učinka" duvana.
Koju god procjenu da uzmete u razmatranje, duvan je kriv za mnogo više smrtnih slučajeva nego oba velika rata XX vijeka zajedno.
Ovo je trenutak kada mit prestaje, a realnost preuzima glavnu scenu... Bar 69 miliona ljudi ubijeno je u velikim sukobima i ratovima tokom XX vijeka. Taj broj je više nego dvostruko veći ako se u obzir uzme najveća (najgora) procjena. Cinici bi rekli da je taj broj i tri puta veći, s obzirom da je za ovu analizu korišćena Wikipedia kao ključni izvor.
SZO je napravila mapu zemalja u kojima duvanske kompanije daju besplatne cigarete djeci od 13 do 15 godina. To je praksa koja je uzela maha u mnogim djelovima svijeta. To je jedan od razloga zašto SZO koristi riječ "epidemija" da opiše bolesti izazvane duvanom na bilo koji način i upozorava da "ako se sadašnji trend nastavi, do kraja XXI vijeka boj mrtvih od duvana mogao bi da bude 1 milijarda."
Po podacima Kampanje protiv usamljenosti, otuđenost/alijenacija je "opasna po naše zdravlje baš kao i da pušite 15 cigareta dnevno". Svoje mišljenje baziraju na studiji koja je objavljena 2010. godine i koja sugeriše da "socijalizacija, ili njeno odsustvo, predstavlja veliki rizik za zdravlje – i da se po učinku gotovo približava pušenju...
(Izvor:B92)