Sušite veš u kući
Greška
Objesili ste vlažnu odjeću u svom domu. Iako je veš čist, on zagađuje vazduh, tvrde naučnici. Vlažna odjeća povećava vlažnost vazduha stvarajući alergijsko okruženje u kom grinje i plijesan bujaju do koncentracije 300 posto veće od sigurnih granica.
Oko 25 posto domaćinstava u kojima se veš suši pozitivno je na gljivicu Aspergillus fumigatus koja uzrokuje infekcije pluća kod osoba s oslabljenim imunološkim sistemom. (To što ne vidite zelenkaste mrlje na zidu ne znači da ste sigurni; spore su često nevidljive golim okom.)
Savjet: naučnici preporučuju da da veš ostavljate u prostoru koji ima nezavisan izvor toplote i ventilaciju - kad sušite odjeću u kupatilu, uključite ventilator i zatvorite vrata.
Perete zube odmah nakon doručka
Greška
Zube čistite neposredno nakon obroka ili pića. Svaki put kada popijete napitak poput kafe ili soka od pomorandže, kisjelina preplavi usta. Ako perete zube prije nego što pljuvačka neutralizuje pH, zapravo ste tu kisjelinu utrljali u gleđ što ubrzava njenu eroziju.
Osobe koje peru zube 20 minuta nakon što su popile nešto kisjelo, izgubile su više dentina (sloja ispod gleđi) od onih koje su čekale duže prije pranja, pokazalo je istraživanje.
Savjet: nakon što popijete kisjeli napitak poput voćnog soka, gaziranog pića ili vina, popijte čašu vode i pričekajte barem 30 minuta prije nego što operete zube. Do tada će pljuvačka neutralizovati kisjeline i remineralizovati gleđ.
Čuvate krompir u frižideru
Greška
Krompir ste izložili previsokoj ili preniskoj temperaturi. Keks, tamni tost, čips, pomfrit i drugi dragi ugljeni-hidrati sadrže dvije vrste sastojaka: šećer i aminokiseline aspargine. Na visokim temperaturama poput prženja i pečenja ta kombinacija stvara akrilamid, hemikaliju povezanu s nekim vrstama karcinoma (uključujući rak jajnika i bubrega), nedavno je upozorila američka Agencija za hranu i ljekove (FDA).
Čips i pomfrit posebno su opasni kada se stave u frižider prije kuvanja. Hladnoća pretvara više skroba u šećer što rezultuje još višim nivoima kancerogena.
Savjet: kod kuće možete smanjiti visok nivo akrilamida u prženim krompirima njihovim čuvanjem na tamnom i hladnom mjestu i držanjem sirovih kriški u vodi 15 do 30 minuta prije kuvanja.
Kuvanje je najbolja tehnika ukoliko želite da smanjite akrilamide. Što je krompir ili tost više poprimio smeđu boju, to sadrži više akrilamida.
Uzimate istu tabletu za glavobolju i mamurluk
Greška
Često koristite lijek protiv bolova acetaminofen. Kada pomiješate acetaminofen s alkoholnim pićem, bubrezi pate, tvrdi se u jednoj studiji.
Acetaminofen inhibira protein koji tijelo koristi za razgradnju alkohola, a osim toga alkohol može da izazve dehidraciju što bubrege stavlja pod još veći napor.
Savjet: nemojte kombinovati acetaminofen s alkoholom. Raspitajte se u apoteci.
Nosite sjajnu žutu torbu
Greška
Izabrali ste svijetlu torbu od lažne kože. Torbe, novčanici i kaiševi izrađeni od svijetle lažne kože često sadrže nivoe olova mnogo veće od dopuštenih. Najviše ih je pronađeno u žutim, zelenim, narandžastim i crvenim. Olovo, koje se može prenijeti u tragovima iz torbe u ruke pa u usta - uzrokuje probleme u razvoju kod djece, a kod odraslih je povezano s bolestima srca i nekim vrstama raka.
Savjet: da biste bili sigurni, izbjegavajte torbe i novčanike izrađene od lažne kože i odlučite se radije za platno ili najlon, ako vam prava koža nije dostupna.
Izlazite s pušačem
Greška
Mislite da su usta poput pepeljare najgora stvar kad se ljubite s pušačem. Međutim, toksini iz cigareta smanjuju imunološki sistem u grlu, zbog čega pušači nose bakteriju Neisseria meningitidis. Bakterija se ljubljenjem širi putem kapljica iz zadnjeg dijela grla.
Savjet: preporučite mu električnu cigaretu.
(Izvor:TPORTAL)