Osim što negativno utiče na zdravlje, stres negativno utiče i na pokušaje mršavljenja. Evo kako stres može uticati na debljanje:
Stres usporava metabolizam
Naš metabolizam je koktel različitih hormona. Kad su svi hormoni uravnoteženi, u organizmu sve radi kako treba. Probava i regulacija šećera funkcioniše onako kako je optimalno za zdravlje. No, hronični stres izaziva neuravnoteženost hormona i usporavanje metabolizma. Adrenalin i kortizol preplave tijelo u razdobljima stresa i uspore sposobnost tijela da sagorijeva kalorije, masti i šećer.
Stres uzrokuje ‘lažan’ osjećaj gladi
Hormoni su takođe odgovorni i za signale gladi. Grelin je hormon odgovoran za osjećaj gladi, a leptin hormon odgovoran za osjećaj sitosti. Kad ste pod stresom, tijelo smanjuje nivo leptina i povećava nivo grelina. Zbog toga jedete više i ne osjećate sitost. Rezultat je takav da u organizam unosite puno više kalorija nego što je potrebno, zbog čega se debljate prenosi Magazin.net.hr.
Zbog stresa imate potrebu za slatkim i masnim
Hronični stres uzrokuje ne samo osjećaj da ste stalno gladni, nego i izaziva žudnju za namirnicama koje obiluju masnoćama i šećerom. Stres izaziva intenzivne žudnje, zbog čega mnogi tada jedu više nezdrave hrane koja deblja.
Stres uzrokuje poremećaj nivoa šećera
Insulin je hormon koji reguliše nivo šećera u krvi. Kad ste pod hroničnim stresom, tijelo nije u stanju regulisati insulin, što može uzrokovati puno problema. Osim toga, pojačava se i želja za nezdravom hranom, namirnicama s više kalorija i masnoće.
Stres podstiče abdominalne masnoće
Visok nivo kortizola koje tijelo luči kad ste pod stresom mogu imati niz štetnih efekata. Jedna od njih je i skladištenje masti u predjelu stomaka.
Ako već duže vrijeme pokušavate bezuspješno da smršate, možda to ima veze sa stresom i možda je trenutak da prvo pokušate smanjiti količinu stresa u vašem životu.