Naučno tržište postaje globalno i naučnici iz svih zemalja imaju priliku da na njemu učestvuju sa svojim idejama, rješenjima i uslugama. Tu je šansa i za Crnu Goru, tvrdi dr Marko Lubarda.
●Kako izgleda jedan običan dan mladog naučnika u Crnoj Gori?
- Počeo sam da se bavim naukom u Crnoj Gori na Univerzitetu Donja Gorica prije skoro godinu dana, nakon odbrane doktorske disertacije u oblasti magnetizma na Univerzitetu Kalifornije u San Dijegu. Moje naučnoistraživačke aktivnosti u toku radnog dana obuhvataju matematičko modeliranje fizičkih procesa, implementaciju razvijenih modela u kompjuterske programe i simulatore, i analizu magnetnih fenomena i nanouređaja na bazi izvršenih simulacija. Dobar dio radnog dana mi često protiče u neposrednoj saradnji sa kolegama iz SAD i Francuske. Uz pomoć interneta, spojeni na isti kompjuterski terminal, razgovaramo, programiramo i analiziramo rezultate simulacija. Dio radnog dana posvećujem i radu na pripremi prezentacija za učešće na naučnim i stručnim konferencijama. U proteklih godinu dana učestvovao sam u radu francusko-američke konferencije o spintronici u Kaliforniji, međunarodne konferencije o magnetizmu u Francuskoj, konferencije mladih naučnika i istraživača Crne Gore u organizaciji Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, i međunarodne konferencije mladih naučnika u organizaciji Srpskog društva za materijale i Srpske akademije nauka i umjetnosti. Na ovim konferencijama imao sam priliku da se sretnem sa mnogim talentovanim istraživačima i upoznam se sa njihovim radom, što otvara mogućnosti buduće saradnje na zajedničkim projektima. Na kraju, značajan dio vremena posvećujem pripremi i izvođenju nastave iz predmeta Mehanika materijala i Savremene tehnologije na Politehnici Univerziteta Donja Gorica, na kome radim kao docent. U predavanjima nastojim da naglasim povezanost teorije i primjene i ukažem kako se od fundamentalnih postavki dolazi do praktičnih rješenja i novih tehnologija.
●Naredna godina kada je Vaša karijera u pitanju?
- U narednoj godini planiram da nastavim sa izradom i pisanjem naučnih radova, i učešćem na naučnoistraživačkim konferencijama i skupovima u zemlji i inostranstvu. Radiću i na pripremi i podnošenju projektnih predloga za dobijanje sredstava iz međunarodnih fondova za naučnoistraživačke djelatnosti i jačanje domaće i međunarodne saradnje u naučnoj oblasti kojom se bavim. Takođe, nastaviću da se usavršavam kao nastavnik u svom radu na Politehnici i da učestvujem na predviđenim forumima o unapređenju nastave i obrazovanju.
●Kako vidite nauku u Crnoj Gori u budućnosti?
- Na nauku u Crnoj Gori gledam sa optimizmom. Naučno tržište postaje globalno i naučnici iz svih zemalja imaju priliku da na njemu učestvuju sa svojim idejama, rješenjima i uslugama. U doba brzog tehnološkog razvoja i tehnoloških promjena omogućenih naučnim otkrićima, pružaju nam se mogućnosti da se uključimo i aktivno učestvujemo u najvažnijim naučnim zbivanjima u Evropi i svijetu. Umreženost u naučne tokove je neophodan uslov za našu naučnotehnološku kompetitivnost i ostvarenje napretka u tehnološkom i ekonomskom razvoju Crne Gore.
●Koja nas naučna otkrića očekuju?
- Današnju nauku karakterišu, više nego ikada ranije, izražena multidisciplinarnost i interdisciplinarnost. Veliki napredak u medicini omogućen je napretkom u oblastima fizike i inžinjerstva. Napredak u jednoj naučnoj oblasti ubrzano utiče na napredak u drugoj. U narednom periodu očekujem velike pomake u oblastima informacione tehnologije, neuronauke, bioinžinjerstva i novih materijala. U ove oblasti uložena su velika sredstva i od njih se očekuju mnoge inovacije i uređaji od velike neposredne koristi društvu. Veliki doprinos tome nastaviće da daju naučna istraživanja i nova otkrića iz fundamentalnih nauka.S.Ć.
(Izvor:Dan)