Singapur
Ovo je grad se jednom od najmanjih stopa smrtnosti novorođene djece i grad u kojem je prosečan životni vek 84 godine. U samom je vrhu liste i kada je u pitanju sistem zdravstvene nege. Singapur je i jedan od najčišćih gradova na planeti, a zakonom je zabranjeno sve što bi moglo da uprlja grad, od pljuvanja do bacanja smeća na ulicu. Većina stanovnika koristi gradski prevoz, a kako bi sprečila prenaseljenost, vlast je zabranila prodaju nekretnina strancima. Ovaj grad nazivaju i “Garden City” zbog velikog broja parkova, gradskih vrtova i staza za bicikliste i šetače.
Tokio
Tokio ima jedan od najefikasnijih tranzitnih sistema u svijetu koji dnevno koristi tri miliona ljudi. Emisije izduvnih gasova u Tokiju su manje nego u ostalim azijskim gradovima. Prosječan životni vijek je 84,19 godina, a na dužinu i kvalitet života utiču investicije u javnom zdravstvu, jake porodične veze, tradicionalno održavanje higijene, kao i ishrana bogata pirinčem, ribom i povrćem. Od prošle godine cijene na tržištu nekretnina su u porastu.
Pert
Pert je u 2013. bio među deset najpoželjnijih gradova za život. Osim toga, smatra se i najzdravijim gradom za život u Australiji, posebno za žene. Kult zdravog života se u ovom gradu izuzetno njeguje. Između 1998. i 2008. broj biciklista porastao je za 450 posto, a zahvaljujući prijatnoj klimi i blizini Indijskog okeana, stanovnicima je na raspolaganju niz sportskih aktivnosti u prirodi.
Kopenhagen
Glavni grad Danske je u samom vrhu liste globalnog zdravlja zbog kulture vožnje biciklima i velikog pada emisije ugljen-dioksida u posljednjoj deceniji. Svaki dan 50 odsto stanovnika Kopenhagena na posao ili u školu putuju biciklom, a u gradu postoji 400 km biciklističkih staza. Staza koja prolazi preko mosta “Dronning Louises”, koji povezuje živahni kvart Norebro sa centrom grada, je najprometnija na svijetu i njome dnevno prođe 36.000 biciklista.
Monako
Mala kneževina smještena na francuskoj rivijeri je najgušće naseljen grad na svijetu i ima najduži životni vijek. Stanovnici Monaka u prosjeku žive 89,6 godina. Monako je poznat i po najvećoj koncentraciji milionera i milijardera na svijetu, koji sebi mogu da priušte najbolju zdravstvenu njegu.
Fondacija princa Alberta od Monaka pokrenula je niz ekoloških inicijativa uključujući i masovno korišćenje električnih vozila. Monako je podijeljen na četiri dijela: istorijski Monako, glamurozni Monte Karlo, pristanište i novi kvart. Nekretnine najviše kupuju Francuzi, Britanci, Italijani, Holanđani i Švajcarci, a prosječna cijena nekretnine u Monaku kreće se od 35.000 do 40.000 eura po kvadratom metru.
(Telegraf)