Naučnici su proučavali promjene simptoma kod osoba koje su patile od različitih zdravstvenih problema, poput nesanice ili fibromijalgije - hroničnog oboljenja koje karakteriše bol u mišićima, vezivnom tkivu, ligamentima i umor i bol na različitim tačkama u tijelu. Samo je mali broj pacijenata obuhvaćenih istraživanjem patio od neke mentalne bolesti.
Dr. Madhav Gojal, profesor interne medicine na Univerzitetu Džon Hopkins i glavni autor istraživanja objavljenog u stručnom časopisu Journal of the American Medical Association (JAMA) i saradnici ustanovili su da je meditacija kao relaksacijska tehnika rada s umom ili oblik budističke tehnike koji se sastoji u usredsređenosti pažnje na sadašnji trenutak, pokazala obećavajuće rezultate u radu s pacijentima koji pate od blažeg oblika depresije ili teskobe.
Tokom osmonedeljnog ciklusa meditacije - po tridesetak minuta dnevno, uočeno je opšte poboljšanje simptoma boli, teskobe i depresije.
Naučnici su otkrili malo dokaza o opštem poboljšanju nivoa stresa i kvalitete života, ali analiza kliničkih istraživanja i tokom idućih šest mjeseci pokazala je da je korist od meditacije nepobitna, prenosi B92.