Kako bi saznali nešto o ovim svjedocima drevnih civilizacija, krenite s nama u šetnju kroz istoriju te saznajte nešto o mjestima na kojima je ona stvarana, a koja danas još uvijek predstavljaju zagonetku za naučni svijet.
Mohenjo daro
Ovaj istorijski grad smješten je na donjem toku rijeke Ind, u državi Pakistan. Sagrađen je oko 2600.pr. Hr., a arheolozi su ga ponovno otkrili dvadesetih godina prošlog vijeka. Mohenjo Daro na jeziku pokrajine Sindh znači ‘brdo mrtvih’, ali taj naziv ne odgovara onome koji su tom gradu jednom davno odredili njegovi graditelji, čiji je jezik još uvijek neodgonetnut.
Svojevremeno je bio prava metropola, s jedinstvenim kanalizacionim sistemom i mrežom ulica, a nastanjivalo ga je oko 100.000 ljudi. Naučnicima je pak izrazito zanimljivo to što, iako su njegovi stanovnici vjerovatno bili vrlo bogati, izgleda da nisu gradili spomenike i druge primjere monumentalne arhitekture, poput hramova.
Hattusa
Poznata i kao prijestolnica Hetitskog carstva, Hattusa se nalazi u Turskoj, a na vrhuncu moći bila je u 2. vijeku pr. Hr.
Otkrivena je 1834. godine, a arheolozi su s iskopavanjima započeli početkom dvadesetog vijeka. Na nalazištu su tako pronađene kraljevske odaje i razne grobnice, kao i bogato ukrašena Lavlja vrata.
Grad su štitili dugački bedemi u rasponu od osam kilometara, s brojnim podzemnim hodnicima i prolazima. Jedan od najspektakularnijih prizora svakako je i veliki hram, posvećen bogu oluja i boginji Sunca.
Kartaga
Antički grad – država na sjevernoj obali Afrike danas je dio Tunisa. Osnovali su je Feničani 814. godine pr. Hr., a uništili Rimljani za vrijeme Trećeg punskog rata 146.godine pr. Hr.
Zbog njenog bogatstva i važnosti Kartagu su još nazivali ‘Dragulj Sredozemlja’, a svoj veliki uticaj mogla je zahvaliti odličnom strateškom položaju i razvijenoj trgovini.
Grad su tako okruživali masovni zidovi, a sagrađene su i dvije luke, od kojih je jedna služila za čuvanje ogromne mornarice. Ulaz u nju bio je zabranjen strancima, a smatra se da je cijeli kompleks bio i najnaprednija luka antičkog doba.
Ciudad Perdida
Ovaj drevni grad nalazi se u Kolumbiji, a njegovo ime na španskom znači ‘zaboravljeni grad’. Arheolozi vjeruju da je nastao u osmom vijeku, a ponovno je otkriven tek 1972. godine i to zahvaljujući lovcima na blago, koji su pronašli kamene stepenice koje vode prema vru planine.
Izgubljeni grad se tako sastoji od niza terasa urezanih u planine, popločanih cesta i nekoliko malih kružnih trgova. Članovi lokalnih plemena nazvali su grad Teyuna te vjeruju da je bio drevni centar njihovih predaka. Naučnici danas smatraju da je grad bio napušten za vrijeme španskog osvajanja.
Caral
Caral je najstarije pretkolumbovsko naselje južnoameričkih kultura. Nalazi se u dolini rijeke Supe, u blizini istoimene pokrajine u Peruu.
Naselje Caral je pripadalo kulturi Norte Chico, a sagrađeno je između 2600. i 2000. godine pr. Hr. te se smatra da je ovdje nekada boravilo oko 3.000 stanovnika.
U gradu se nalazi šest velikih platformi poredanih oko ogromnog trga, a zanimljivo je da na nalazištu nisu nađeni ostaci oružja kao ni dokazi o postojanju prakse ljudskog žrtvovanja, što dovodi do zaključka da je stanovništvo bilo miroljubivo te da je njegovalo razvijenu kulturu. Tako su pronađeni muzički instrumenti napravljeni od kostiju pelikana, ljama i jelena, a poznata je i iskopina dječjeg groba, u kojem se nalazila beba pokopana s nakitom od kamenih perlica, prenosi budicovjek.org.
Osim ovih drevnih mjesta, postoje još mnoga nalazišta starih gradova, kao što su Machu Picchu, Petra, Palmyra, Efez, Sanchi i mnogi drugi...
(Kolektv)