EP: Smanjiti politički uticaj na pravosuđe, suzbiti korupciju i kriminal koji koče razvoj države
Ilustracija

Prijedlog Rezolucije o procesu evropske integracije Kosova

EP: Smanjiti politički uticaj na pravosuđe, suzbiti korupciju i kriminal koji koče razvoj države

U prijedlogu Rezolucije Evropskog parlamenta o procesu evropske integracije Kosova u koji je uvid imao portal Kodex, pozdravljeno je otvaranje pregovora između EU i Kosova o sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju od 28. oktobra 2013.

U prijedlogu Rezolucije koju je pripremilaa Ulrike Lunaček, izvjestilac EP za Kosovo, jasno se naglašava da su lokalni izbori održani 3. novembra 2013. bili ključan ispit u postupku normalizacije odnosa između Beograda i Prištine. Lunaček kaže da EP pozdravlja prve lokalne izbore u istoriji Kosova održane po kosovskom zakonu 3. novembra, 17. novembra i 1. decembra 2013., jer je time obilježen velik korak naprijed za demokratiju na Kosovu i za povjerenje građana u demokratske procese na kojima se temelji postupak normalizacije, te pozdravlja uglavnom uredno sprovođenje izbora, prema procjeni iz preliminarnih izjava Međunarodne misije EU za posmatranje izbora.

EP primjećuje potrebu za dodatnim budnim naporima kako bi se slomila mreža organizovanog kriminala i njegove veze s lokalnim političkim elitama, te ponovno uspostavila vladavina prava na sjeveru Kosova. Rezolucija ozdravlja stav srpskih političkih vođa koji su aktivno podsticali etničke Srbe na Kosovu da sudjeluju u izborima, ali žali, ipak, zbog toga što vođe iz Beograda nisu posjetile sjever Kosova prije 3. novembra.

EP je posebno je zabrinut zbog nedostatka konkretnog napretka na području borbe protiv korupcije na Kosovu. EP primjećuje da su korupcija i organizovani kriminal široko rasprostranjeni u regionu, te takođe predstavljaju prepreku demokratskom, socijalnom I privrednom razvoju Kosova. EP naglašava da za Kosovo prioritet mora biti pokazivanje konkretnih rezultata u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, smatra da su regionalna strategija i ojačana saradnja između svih zemalja u regionu ključni za efikasnije rješavanje ovih pitanja, posebno u vezi s poboljšanjima u graničnoj kontroli i naporima u borbi protiv trgovine ženama i maloljetnicima i njihovog iskorištavanja, a posebno onih koji su žrtve seksualnog iskorištavanja i prisilnog prosjačenja.

EP poziva kosovske vlasti da poboljšaju efikasnost, transparentnost, odgovornost i nepristranost pravosudnog sistema i da poštuju njegovu nezavisnost kako bi se osiguralo povjerenje javnosti i poslovne zajednice u pravosuđe, te da se efikasno bore protiv svih oblika nasilja nad ženama. EP traži od vlasti da proaktivno jačaju vladavinu prava, posebno smanjenjem političkog uplitanja u pravosuđe, da osiguraju da disciplinske sankcije protiv sudija i tužilaca dovedu do konkretnih djelovanja. 

Novi izborni zakon

Evropski parlament podstiče kosovske vlasti da, što je prije moguće i u saradnji s Venecijanskom komisijom, donesu novi izborni zakon sa ciljem povećanja transparentnosti izbornih postupaka, jednostavnijeg glasanja, ponovnog uspostavljanja povjerenja građana Kosova u demokratski postupak, te osiguranja učestvovanja civilnog društva u postupku reforme izbornog sistema.

Vizna liberalizacija

Lunaček kaže da EP naglašava važnost liberalizacije viza za građane Kosova, te podstiče kosovske vlasti da povećaju napore u ispunjavanju prioriteta akcionog plana za vize. Prema njenim riječima, EP podstiče Komisiju i države članice da više odgovaraju na napore kosovske vlade i, s tim u vezi, poziva Komisiju da ubrza tehnički rad na postupku liberalizacije viza. 

Da pet preostalih članica prizna Kosovo

EP podstiče preostalih pet država članica da priznaju Kosovo, poziva sve države članice EU da učine što je više moguće kako bi olakšali privredne i međuljudske kontakte te društvene i političke odnose svojih građana sa građanima Kosova, te ističe potrebu za preduzimanjem aktivnih koraka radi omogućavanja cjelovitog sprovođenja IPA-e, kao i poboljšanja saradnje između EULEX-a, Europola i Interpola, uključujući, sve dok nema punog priznanja, praktične korake uključivanja Kosova u rad obiju agencija, te poziva Komisiju da radi na sporazumima kojima bi se omogućila saradnja Kosova sa agencijama EU.