U izvještaju objavljenom u srijedu se kaže da postojeće zakonodavstvo EU nema efikasne mehanizme da spriječi kršenja osnovnih ljudskih prava, prenijele su Ria Novosti.
Ministarstvo je kao primjere flagrantnog kršenja ljudskih prava u EU navelo probleme ljudi koji nisu državljani u Estoniji i Letoniji, diskriminaciju manjina u Finskoj koje govore ruski, kao i jačanje nacionalističkih osjećanja u Poljskoj.
U izvještaju se navodi i da su vlasti u Britaniji kršile ljudska prava prisluškujući razgovore svojih građana i stranih delegacija, podsjećajući na dokumenta koje je objelodanio odbjegli američki obavještajac Edvard Snouden.
Ministarstvo je kritikovalo i licemjernu politiku o ulasku u zemlje EU koja krši pravo na slobodu kretanja, citirajući izvještaj komesara za ljudska prava Savjeta Evrope Nilsa Muiznieksa.
"Evropska unija je stvorila vještačke prepreke za ulazak na njenu teritoriju, koje krše lična prava na slobodu kretanja i imaju posebno negativne posledice po Rome i tražioce azila", navedeno je u izvještaju.
(Tanjug)