Naime, u istraživanju Džona Kanarele i Džošue Speklera sa univerziteta Prinston za mehanički i vazdušni inženjering tvrdi se da će Fejsbuk tokom narednih godina doživjeti brz pad te da će izgubiti 80 posto svojih korisnika do 2017. godine.
Kanarela i Spekler upotrijebili su model širenja bolesti kako bi objasnili početak i kraj korištenja internetskih društvenih mreža, gdje je početak korištenja analogan zarazi, a prestanak oporavku. Zaključili su da je Majspejs, nekad megapopularna društvena mreža koja od dolaska Fejsbuka trpi stalan pad korisnika, iskusio rast i pad korisnika baš poput zaraze i oporavka - brzi rast, vrhunac i potom pad.
Naučnici su utvrdili da Fejsbuk zasad funkcioniše na sličan način, što bi značilo da bi mu se uskoro mogao dogoditi veliki pad.
Međutim, kako piše The Week, pitanje je koliko je ovo zapravo zabrinjavajuće za Fejsbuk. Naime, Majspejs je izgubio korisnike jer je postao pun spama i zbog nerazumijevanja vlasnika. Rupert Murdok, medijski magnat koji je kupio Majspejs dok je ta mreža bila na vrhuncu, priznao je da je uprava zabrljala na svaki mogući način. Fejsbuk, s druge strane, relativno se uspješno bori protiv spama, osnivač Mark Zukerberg i dalje drži konce u rukama, a firma stvara profit.
I dalje postoje pokazatelji da Fejsbuk napuštaju mlađi korisnici, koji su nekad činili bazu te društvene mreže. To ipak ne znači da će Fejsbuk umrijeti, već postoji mogućnost da će se redefinisati kao svojevrsna porodična društvena mreža. Mladi će možda pronaći nešto više kul, gdje još uvijek nema njihovih roditelja, no Fejsbuku i bez njih ostaje puno korisnika.