Kijev i dalje balansira na ivici opštih sukoba. Pod nerazjašnjenim okolnostima ubijen policajac, dok je šest osoba povrijeđeno u sukobu dvije grupa opozicionara. Rusija će pomoći Ukrajini bez obzira ko bude na vlasti, rekao Vladimir Putin.
Demonstranti se ne razilaze sa barikada, ali su prvobitne izvještaje o mirnom jutru u ukrajinskoj prijestonici demantovale kasnije vesti o ubistvu policajca i prilično žestokom sudaru dve rivakse grupe opozicionara.
Najmanje šest demonstranata povrijeđeno je u sukobu dvije grupe demonstranata u zgradu ministarstva poljoprivrede. Oni su povrijeđeni gumenim mecima, ali policija tvrdi da se nije miješala u ovu kavgu, jer taj dio grada kontroliše opozicija.
Istovremeno, ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da će Rusija obezbijediti 15 milijardi dolara Ukrajini i smanjiti cijenu gasa i ako narednu vladu formira opozicija.
"Ovaj zajam treba da pomogne narodu, a ne vladi Ukrajini. Ljudi su ti koji pate", rekao je Putin.
Ostavka premijera Azarova donekle smirila napetost
"Ostavka premijera je važna. Ali važna je i amnestija uhapšenih demonstranata. Treba da mijenjamo i vladu i pravila igre", kaže lider opozicione partije UDAR Vitalij Kličko.
Dodaje da je Mikola Azarov trebalo da podnese ostavku još prije dva mjeseca, kao da bi sada logičan korak bila ostavka Viktora Janukoviča.
Ukrajinski parlament raspravlja o amnestiji uhapšenih u protestima. U slučaju dolaska opozicije na vlast, Rusija neće ukinuti olakšice na uvoz gasa. Uprkos ustupcima vlade i ostavci premijera, opozicija je i noćas bila na barikadama u Kijevu.
Ostavka Azarova "bio je značajan, ali zakasnjeli korak", rekao je predsjednik partije Otadžbina Arsenij Jacenjuk, koji je odbio ponudu Janukoviča da bude premijer.
I bivša premijerka Julija Timošenko, za koju opozicija tvrdi da je u zatvoru zbog političke osvete Janukoviča, rekla je u utorak da je ostavka vlade "prvi stvaran rezultat borbe naroda koji je izašao na ulice", ali i dodala da to nije dovoljno. "Ne zaustavljajte se!", poručila je Timošenko demonstrantima.
Predsjednik Viktor Janukovič želi da amnestija uhapšenih tokom demonstracija bude uslovna, da se primeni samo ako demonstranti napuste državne zgrade i odu sa barikada.
Bivši predsjednik Ukrajine Leonid Kravčuk rekao je u parlamentu da se zemlja nalazi na "ivici građanskog rata" i pozvao poslanike da učine sve kako bi se pronašao izlaz iz krize.
"Ovo je revolucija. Ovo je dramatična situacija i mi moramo djelovati s najvećom odgovornošću", dodao je Kravčuk.
Sjednici su prisustvovala i druga dva bivša ukrajinska predsjednika, Leonid Kučma i Viktor Juščenko.
Savjet Ruske Federacije pozvao je na prekid stranog miješanja u poslove suvjerene države Ukrajine.
U saopštenje o stanju u Ukrajini izražena je "nedoumica i zabrinutost zbog izjava niza zapadnih političara koji se nepromišljeno miješaju u unutrašnje poslove Ukrajine i smišljeno provociraju destabilizaciju stanja u zemlji", prenose RIA Novosti.
Posebnu zabrinutost Savjet Federacije je izrazio u vezi "pokušaja opozicije da suprotstavi interese jednog regiona interesima drugog, čime podriva stabilnost ukrajinskog društva".
U Ukrajini, evropskom komesaru Štefanu Fileu pridružuje se i visoka predstavnica Ketrin Ešton. Istovremeno, Kanada je najavila da će zabraniti ulazak ukrajinskim zvaničnicima koji su povezani sa kršenjem protesta.
I SAD pomno prate događaje u Ukrajini: Američki potpredsjednik Džozef Bajden je razgovarao telefonom s Janukovičem, a predsjednik Barak Obama podržao demonstrante.
Njemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da se mora čuti glas antivladinih demonstranata u Ukrajini, kao i da je ponuda Evropske unije o sporazumu o pridruživanju sa Ukrajinom i dalje otvorena, javlja DPA.
Pojedini analitičari pominju mogućnost da novi premijer bude tajkun blizak opoziciji Petro Porošenko.