Ljuti zbog smrti troje demonstranata, prošle sedmice, nezadovoljni građani su zauzeli nekoliko vladinih zgrada u zemlji.
Od 27. januara pod kontrolom demonstranta je nekoliko administrativnih zgrada na zapadu Ukrajine i u tri centralana regiona kao i u glavnom gradu Kijevu.
Samo u Donetsku, Janukovičevoj bazi, demonstranti nijesu pokušali napad.
Čini se da Janukoviču nedostaju ili vojne snage ili odlučnosti da suzbije proteste, ocjenjuje Blumberg.
Ukrajinski ministar odbrane Pavlo Lebedev izjavio je da će vojska ostati neutralna i pozive za njeno uključivanje na bilo kojoj strani nazvao provokacijama.
Zbog hiljada policajaca koji obuzdavaju demonstrante u Kijevu, regionalni centri ostali su nezaštićeni, naročito u zapadnim dijelovima zemlje u kojima je Janukovičeva opozicija najjača.
Čini se, prema izjavama u medijima, da su svi moćni ljudi u Ukrajini protiv nasilnog suzbijanja protesta, a među njima je i najbogatiji Ukrajinac Rinat Akhmetov. On je preko svoje kompanije poručio da su konstruktivni pregovori za njega jedini način suzbijanja nereda.
Vlada je, piše Blumberg, pozvala dvojicu vođa opozicije da joj se pridruže, ali oni su to odbili.
"Nema dogovora. Završićemo ono što smo počeli", objavio je Arsenij Jacenjuk, vođa druge najjače stranke u Ukrajini, na svom Tviter profilu.
"Rizik od eskalacije sukoba, ekonomskog kolapsa, pa čak i raspada zemlje na zadovoljni istok i pobunjenički zapad ostaje", izjavio je politički analitičar Aleksej Česnokov.