Atina: Politika proširenja ostaje važan dio evropske agende
Atina

Grčko predsjedavanje

Atina: Politika proširenja ostaje važan dio evropske agende

Državni sekretar za evropske integracije i glavni pregovarač ambasador Aleksandar Andrija Pejović i generalni direktor za evropske poslove Snežana Radović učestvovavali su na neformalnom sastanku evropskih poslova koji je u okviru grčkog predsjedništva Evropskom unijom održan u Atini.

Na sastanku su učestvovali predstavnici Evropske komisije, koordinatori za evropske poslove država članica EU, kao i zemalja kandidata.

U fokusu prvog dijela sastanka bilo je predstavljanje prioriteta grčkog predsjedništva tokom prve polovine 2014. Istaknuto je da će ključne mjere i aktivnosti EU biti usmjerene u pravcu ekonomskog rasta i smanjenja stope nezaposlenosti, dalje integracije i stabilnosti euro zone, bezbjednosti u pogledu mobilnosti građana EU, zaštiti granica i smanjenju ilegalnih migracija. S obzirom na činjenicu da je Grčka mediteranska zemlja, poseban akcent tokom predsjedavanja biće na politici pomorstva.

Kada je riječ o politici proširenja, istaknuto je da ona ostaje značajan segment evropske agende u narednih šest mjeseci. U tom kontekstu, kao dodatni impuls politici proširenja grčko predsjedništvo je pokrenulo inicijativu da se u Solunu 2014. održi Samit lidera EU i Zapadnog Balkana - Solun II, s ciljem usvajanja političke deklaracije koja će utvrditi ambiciozni, ali realistični datum dovršetka pregovaračkih procesa zemalja Zapadnog Balkana.

Uzimajući učešće u okviru prvog dijela sastanka ambasador Pejović je zahvalio što proširenje ostaje visoko na agendi aktuelnog predsjedništva EU i podsjetio na napredak ostvaren od Solunske agende za Zapadni Balkan iz 2003, do danas. 

POLITIKA POMORSTVA 

Kada je riječ o prioritetima grčkog predsjedništva, glavni pregovarač je posebno istakao zadovoljstvo što je njima obuhvaćena politika pomorstva koja je veoma važna za dalji napredak u oblasti saobraćaja i turizma. S posebnom pažnjom Crna Gora prati i početak aktivnosti na novoj Strategiji za Jadransko-jonsku makroregiju koja se nalazi u fokusu grčkog i predstojećeg italijanskog predsjedništva EU. 

DIJELIMO ISTE CILJEVE 

Takođe, glavni pregovarač je naglasio važnost migracijskih politika kojima se Crna Gora već pridružuje u okviru pregovaračkih poglavlja koja se odnose na vladavinu prava, ukazujući da u toj oblasti dijelimo iste ciljeve i radimo na uspostavljanju evropskih standarda. Pri tom, od posebne važnosti će biti razvoj politike azila i konkretne mjere zaustavljanja iliegalne migracije u Sredozemlju.

Tokom drugog dijela sastanka razmatran je princip supsidijarnosti koji je od fundamentalnog značaja za funkcionisanje EU, posebno kada je u pitanju proces donošenja odluka.

Na marginama sastanka glavni pregovarač je imao više bilateralnih susreta s predstavnicima država članica EU s kojima je razmijenio mišljenje o tekućim aktivnostima i budućim obavezama u procesu pristupanja i dogovorio dalju podršku članica EU Crnoj Gori u pregovaračkom procesu.