Aktivnosti u eurozoni najsnažnije u protekle dvije i po godine
Ilustarcija

Istraživanje firme Markit

Aktivnosti u eurozoni najsnažnije u protekle dvije i po godine

Aktivnosti u privatnom sektoru eurozone u januaru su dosegle najviši nivo u posljednje dvije i po godine, za što je uglavnom zaslužan sektor proizvodnje koji je nadmašio onu u uslužnom sektoru, pokazao je najnoviji izvještaj istraživačke firme Markit.

Ukupni Markitov indeks menadžera nabave (PMI), koji mjeri poslovne aktivnosti hiljade kompanija u proizvodnom i uslužnom sektoru, u januaru je uvećan na 52,9 bodova, sa 52,1 boda u pređašnjem mjesecu, objavila je ta londonska firma a prenosi portal seebiz.

Riječ je o najvišem nivou toga indeksa od juna 2011. godine. Drži se tako čvrsto iznad 50 bodova, granice koja dijeli rast od pada aktivnosti, premda je ipak nešto niži od prvotno procijenjena 53,2 boda.

PMI tako pokazuje da je oporavak sada raširen u 18-članoj eurozoni, pri čemu u napretku prednjači Njemačka, a znakove stabilizacije pokazuje i Francuska, druga po veličini ekonomija zone primjene zajedničke valute.

"PMI za eurozonu nešto je slabiji u odnosu na prvotnu procjenu, ali signalizuje vrlo ohrabrujući početak nove godine", kazao je Kris Vilijamson, glavni Markitov ekonomista.

"Najviše ipak i dalje brine to što oporavak previše zavisi od proizvođačkog sektora. Iako je u sektoru usluga obnovljen rast, njegova slabost svjedoči o kontinuirano slaboj domaćoj potražnji", napominje.

PMI za uslužni sektor eurozone u januiaru je uvećan na četveromjesečni najviši nivo od 51,6 bodova, sa 51 boda u prethodnom mjesecu, no slabiji je od prvobitno procijenjenih 51,9 bodova. Podaci s početka sedmice pokazali su da je odgovarajući PMI za proizvođački sektor eurozone u januaru zabilježio najviši nivo od sredine 2011. godine.

Uslužne firme u januaru su zabilježile nešto slabiji priliv novih narudžbi nego u decembru, pri čemu se odgovarajući podindeks tako spustio na 50,8 bodova, s 51,4 boda u prethodnom mjesecu. Prvobitno je procijenjen u visini 51 boda.

Vilijamson ipak ostaje optimističan u pogledu aktivnosti, navodeći kako će prognoze rasta za 2014. godinu biti revidirane naviše u odnosu na aktuelnu prognozu rasta BDP-a od jedan posto ako se nastavi rast indeksa PMI.

Uzlet se počinje nazirati i na tržištima rada, s obzirom na podatak o zadržavanju postojećeg broja zaposlenih u preduzećima drugi mjesec zaredom. U protekle dvije godine konstantno su otpuštale radnike. Zbirni indeks koji mjeri zaposlenost u januaru se tako zadržao na 50 bodova.

Pa ipak, brigu Evropskoj centralnoj banci, od koje se ne očekuje promjena monetarne politike na redovnom zasijedanju u četvrtak, mogla bi zadati činjenica da preduzeća smanjuju cijene već 22 mjeseca zaredom.

Najnoviji indeksi PMI tako neće pomoći smanjiti strah od deflacije u 18-članoj eurozoni, koji je ojačao nakon što je godišnja inflacija mjerena potrošačkim cijenama u januaru procijenjena u visini svega 0,7 posto, što znači da dodatno usporava i udaljuje se od u ECB-u zacrtanih nešto ispod dva posto.