S obzirom na činjenicu da je ovulacija razdoblje u kom možete ostati u drugom stanju vrlo je korisno da znate da tačno izračunat plodne dane.
Kalendar metoda
Kupite kalendar i počnite da pratite ciklus. Zaokružite prvi dan ciklusa, odnosno dan kada ste dobili menstruaciju. Pratite koliko dana menstruacija traje. Prebrojite sve dane ciklusa, uključujući i dan kada ste dobili menstruaciju. Posljednji dan svakog ciklusa dan je prije početka novog ciklusa. Pratite svoj ciklus na ovaj način sljedećih osam do dvanaest ciklusa. Što duže pratite ciklus na ovaj način, to će ova metoda biti tačnija. Napravite tablicu sa osam do dvanaest ciklusa koje ste pratili. U jedan red ispišite dane početka menstruacije, a u drugi navedite broj dana trajanja pojedinačnog ciklusa. Tablicu koristite za previđanje plodnih dana svog trenutnog ciklusa. Teško je odrediti tačno određeni dan kada ovulirate, umjesto toga, ovaj kalendar vrlo je koristan za predviđanje niza dana tokom kojih ste vjerovatno plodni. Prvi plodni dan ciklusa predvidite tako što ćete pronaći najkraći ciklus od svih. Od ukupnog broja dana najkraćeg ciklusa oduzmite broj 18- rezltat je prvi plodan dan, izračunat od prvog dana menstruacije. Od najdužeg ciklusa se oduzme 18- rezultat je zadnji plodni dan, računato od prvog dana menstruacije. Treba imati na umu da je ova metoda je nepouzdana i da se danas više ne primjenjuje.
Metoda cervikalne sluzi
Kao prvo, vrlo je važno razumjeti ulogu cervikalne sluzi. Cervikalna sluz, zaštitna stvar na vratu materice mijenja se zavisno od različitim razdobljima ciklusa. U vrijeme ovulacije tijelo proizvodi više cervikalne sluzi kako bi se olakšala oplodnja jajašca, stoga je upravo praćenje promjena u cervikalnoj sluzi pogodno za određivanje plodnih i neplodnih dana. Svakodnevno provjeravajte izgled cervikalne sluzi i imajte na umu različite promjene koje se događaju tokom ciklusa. Uočene promjene bilježite na kalendaru. Na kalendar bilježite dane kada ste imali mjesečnicu, dane kada ste bili 'suvi' tih dana kada je sluz bila ljepljiva, vlažna i skliska. Zabilježite i promijene po pitanju boje i mirisa i da li je sluz bila mlječna ili bistra. Pridržavajte se temeljne evidencije, pogotovo na samom početku dok se još niste izvježbali. Gojenje, infekcije, određeni lijekovi i druge okolnosti mogu uticati na cervikalnu sluz, stoga svakako imajte na umu i te činjenice. S obzirom na izgled sluzi, moćićete da predvidite dane u ciklusu. Na dan ovulacije sluz je obično izraženo vlažna. U danima koji prate vrhunac, posebno kada je cerviks ponovo suv, plodnost je na najnižoj granici.
Metoda mjerenja temperature
Kupite toplomjer. Tijelo ima najnižu temperaturu u prvom dijelu ciklusa, a kako se približava ovulacija, tako se i temperatura povećava. Nakon toga ona ostaje povišena tokom cijelog ciklusa. Praćenje bazalne tjelesne temperature, kada je tijelo u potpunom mirovanju tokom naredna tri mjeseca omogućiće vam da prepoznate obrasce za predviđanje ovulacije. Obični toplomjeri u ovom slučaju prilično su beskorisni s obzirom na to da su promjene temperature iz dana u dan tako male da ih je njime nemoguće izmjeriti. Svakodnevno upisujte izmjerenu temperaturu i tako pratite svakodnevne promjene. Vrlo je važno temperaturu mjeriti svakoga dana u isto vrijeme jer temperatura varira zavisno od razdoblja u toku dana. Najbolje je temperaturu izmjeriti odmah ujutru, a najtačniji rezultati se dobiju mjerenjem temperature u rektumu ili vagini.
Ovulacijski test
Testovi za ovulaciju mogu se kupiti u apotekama, a njima se testira prisutnost luteinizirajućeg hormona (LH) čija se količina u urinu povećava dan do dva prije ovulacije. Zapravo vrlo slično testovima za trudnoću.
Onlajn kalkulator ovulacije
Mnoge internet stranice pružaju mogućnost onlajn kalkulatora ovulacije koji predviđaju ovulacije na temelju datuma početka zadnje menstruacije. Budući da onlajn kalkulatori ovulacija ne uzimaju u obzir brojne razlike među različitim ženskim tijelima i ciklusima, nisu tačni prediktori ovulacije.
(Izvor: tportal.hr)