Podsjetila je da je stav Hrvatske od početka da se za BiH osmisli jedan specifičan model pribiližavanja Uniji, koji se ne mora zvati skrining (dubinska analiza uskladjenosti zakonodavstva s evropskom pravnom tekovinom), već da može da ima i druga imena i da prethodi skriningu.
Dodala je da bi se unutar tog specifičnog pretprocesa rješavala neka otvorena pitanja, poput sprovođenja presude Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić i Finci", a ne da ta pitanja, kako kaže, budu preduslov za otvaranje pristupnog procesa, što je sada slučaj.
Pred sastanak ministara spoljnih poslova 28 zemalja članica EU, Pusić je naglasila da je jutros zatražila da se pitanje BiH stavi na dnevni red ministarskog sastanka, jer "Savjet EU o tome treba nešto da kaže".
Komentirišući proteste koji su proteklih dana izbili u Federaciji BiH, Pusić je ocijenila da je "neobično važno da ta događanja ne poprime nikakav nacionalni predznak", prenosi agencija Hina.
"Vrlo je važno da svi političari, javni ljudi, koji imaju bilo kakvu odgovornost ne guraju u tom pravcu. Ako postoji nešto što svi gradjani BiH podržavaju onda je to put zemlje prema evropskim integracijama. To je jedna od rijetkih stvari koja ima legitimetet u javnosti i u tom pravcu ću se danas na sastanku zalagati za osmišljavanje specifičnog procesa namijenjenog BiH", rekla je Pusić.
Upitana da prokomentariše izjavu visokog predstavnika medjunarodne zajednice u BiH Valentina Incka da će možda biti potrebno poslati evropske vojne snage u BiH, Pusić je navela da sada postoje tendencije smirivanja dogadjaja.
"Mislim da je ljudima prilično jasno šta nastaje iz haosa. Iz haosa može nastati samo nešto još gore. Mislim da je ovo trenutak Evrope, važan trenutak da se pokaže inicijativa prema BiH, neki opipljivi i brzi pomak", rekla je.
Pusić se osvrnula i na izjave članova Predsjedništva BiH Željka Komšića i Bakira Izetbegovića da hrvatski premijer Zoran Milanović nije trebalo da putuje u Mostar nego u Sarajavo.
"Mi smo ovde kao zemlja članica Unije...EU ima svoju riječ u BiH koja ima evropsku perspektivu, a Hrvatska dodatno kao članica EU koja podržava evropsku perspektivu BiH i koja ima preko hiljadu kilometara zajedničke granice", rekla je Pusić.
Ministri 28 zemalja članica EU trebalo bi da razgovaraju i o situaciji u BiH, mada to prvobitno nije bilo predviđeno dnevnim redom.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton ocijenila je da bi lideri u BiH trebalo da razmotre razloge za zabrinutost gradjana, kao i sveukupnu ekonomsku situaciju, i pokušaju da pronadju rješenje.