Ministar vanjskih poslova Republike Turske Ahmet Davutoglu, nakon sastanka sa visokim predstavnikom u BiH Valentinom Inzkom, primio je u novoj zgradi turske ambasade u Sarajevu reisu-l-ulemu Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseina Kavazovića.
Sastanak Davutoglua i Kavazovića održava se iza zatvorenih vrata, javlja agencija Anadolija.
Sa šefom turske diplomatije, koji je sinoć doputovao u posjetu Sarajevu povodom posljednjih događaja u BiH, ranije danas odvojene sastanke su održali predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić, te članovi Predsjedništva Bakir Izetbegović i Nebojša Radmanović.
Takođe, Davutoglua je danas primio i ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija.
"Mir i sigurnost moraju biti sačuvani, demokratske institucije moraju biti sačuvane", izjavio je na Davutoglu nakon sastanka sa Lagumdžijom.
Zahvalnost na podršci
Lagumdžija je zahvalio Davutogluu na podršci svim građanima i narodima Bosne i Hercegovine.
"Sada je došlo vrijeme da građani govore, a da politika šuti, sluša i da prenosi svima da čuju glas naroda, da rade i da čuvaju institucije i da se uhvate u koštac sa onim što su građani vrlo jasno poručili na demonstracijama. Moramo otvoriti široki dijalog u BiH, jedina podjela je ona podjela čiji će rezultat biti vladavina prava", kazao je Lagumdžija.
On je pojasnio da sada mora doći do Cširokog dijaloga", kazavši kako je dio tih obaveza već preduzela Vlada Federacije BiH.
"Mi smatramo da je jako važno da se dijalog vodi i razlike smanjuju. Svjedoci smo da su razna proljeća završila podjelama i slabljenjima država. BiH nije jaka država sa jakim institucijama. Ja želim da ovo proljeće bude proljeće dijaloga, proljeće okupljanja", naglasio je Lagumdžija.
Pozvao je građane na mirni dijalog, jer je "to naša zemlja i mi je moramo čuvati".
Turska spremna pomoći
Davutoglu je nakon susreta sa članom Predsjedništva Bosne i Hercegovine Bakirom Izetbegovićem poručio kako je "Turska na svim nivoima spremna da pomogne u očuvanju stabilnosti i blagostanja u BiH".
"Imali ste teške ispite 90-ih godina prošlog vijeka. Budite pažljivi, nemojte nasjedati na provokacije", poručio je šef turske diplomatije, prenosi agencija Anadolija.
Dodao je da su Bosanci i Hercegovci, Bošnjaci, Srbi i Hrvati ti koji će graditi budućnost, ove zemlje i da sami moraju riješiti probleme.
''Svi ste na istom brodu. Cijeli Balkan je na istom brodu. Niko ne smije dozvoliti da ovaj brod počne da prima vodu i tone. Turska je spremna da pomaže svima, bez obzira na etničku, nacionalnu i vjersku pripadnost. Ne smatramo da je to naš strateški, već moralni zadatak. Pozivam međunarodnu zajednicu da obavi, takođe, taj svoj moralni zadatak. Ne smijemo dozvoliti da se devedesete ponove još jednom'', rekao je Davutoglu, vjerujući da će BiH uskoro biti primjer mira i stabilnosti za cijelu EU.
Očuvanje BiH
Turski šef diplomatije je naglasio da je jedan od prioriteta Rrepublike Turske očuvanje teritorijalnog integriteta, jedinstva i blagostanja u BiH.
''Ovom prilikom želim ponoviti, na svaki način, na svim nivoima, bilateralnim i multilateralnim - Turska je spremna da se do takvog nivoa blagostanja i dođe. U mnogim nezavisnim zemljama dolazi do demonstracija, što je pravo svakog građanina, ali je važno te proteste izražavati tako da ne dolazi do uništavanja javne i društvene imovine i urušavanja državnog integriteta'', istakao je on.
Zaželio je brz oporavak povrijeđenim građanima, ali i pripadnicima snaga sigurnosti. Podsjetio je kako ''svi znamo sa kojim se problemima suočava BiH''.
Nakon dugog i tragičnog rata, kazao je Davutoglu, BiH je imala težak ekonomski period.
"Važno je da svi političari, lideri u Bosni i Hercegovini, znaju da se nalaze svi na istom brodu i da zajedno rade da taj brod uspješno plovi. Prije nekoliko dana sam u Briselu sa ministrima vanjskih poslova govorio vrlo otvoreno. Rekao sam da sve susjedne zemlje, zemlje EU-a i svijeta danas stoje uz BiH. Nema toga ko se ne zalaže za ideju da je potrebna jedna temeljita politička reforma u BiH. Kao što ste vidjeli, vrijeme je da sve političke snage rade na tome da ova zemlja efikasnije funkcionira'', naglasio je Davutoglu, ističući da se BiH mora sveobuhvatno ekonomski podržati i ojačati.
Pružiti ekonomsku podršku
Poručio je kako je obaveza međunarodne zajednice da ekonomski podrži BiH u teškom trenutku.
"Ja sam ovo rekao prije sva dana Birselu, ali ću govoriti o tome na Istoku, Zapadu, Sjeveru i Jugu. To ćemo ponavljati, u ovom teškom trenutku za BiH, dakle, da svi pomognu ekonomski BiH. Neko vrijeme se koristi naš kredit u smislu pomoći povratka svih na svoje u vrijednosti od 100 miliona eura. Mi ćemo opet biti tu. Vrijeme je da se tu pridruže ostali i međunarodna zajednica. Nužnost je da BiH ima očuvanu svoju stabilnost, sigurnost i teritorijalni integritet. Svi moraju stati uz BiH u očuvanju njene stabilnosti i teritorijalnog integriteta'', poručio je Davutoglu.
Al Jazeerina reporterka Nataša Krstin javlja kako se ministar Davutoglu osvrnuo i na demonstracije koje već osmi dan traju u BiH.
"Pozitivno je to što demonstracije nemaju etnički i vjerski predznak. Svi moraju biti jako pažljivi, jer pojačanje napetosti može biti rizik za BiH i cijelu regiju“, ocijenio je Davutoglu, uz napomenu kako je potrebno otvoriti put BiH prema članstvu u NATO-u.
Izetbegović: Demonstracije imaju dirigente
Izetbegović je, takođe, govorio o demonstracijama u Sarajevu i drugim bh. gradovima, te istaknuo kako je "spontani bunt počeo dobivati fizionimiju i organizaciju koja ima svoje dirigente“.
Rekao je kako je ministar Davutoglu došao da "vidi kako može pomoći BiH".
"Cilj je uništiti vlast na teritoriji gdje žive Bošnjaci i napraviti jasnu liniju između 'vas' i 'nas', odnosno dijela zemlje u kojoj je haos i onog gdje nije", poručio je Izetbegović.
''Mi pola budžeta izdvajamo za pomoć ljudima koji su bili žrtve rata. U te svrhe je iza rata potrošeno skoro 10 milijardi. Tim sredstvima smo mogli otvoriti preko 100 hiljada radnih mjesta. Stvara se linija između onih koji imaju posao, koji su se snašli i koji to nemaju. To je dovelo do sukoba i ovoga bunta. Taj bunt dobiva neprihvatljive tenzije i način iskazivanja'', kazao je on.
Davutoglu je prenio kako je važno sačuvati stabilnost u državi, što prije organizirati izbore, a „od prijatelja očekuje pomoć za rješavanje problema koje ne mogu sami da riješe“. U tom smislu očekuje i financijsku pomoć od Turske.
Nakon susreta s Izetbegovićem, turski šef diplomacije odvojeno će se sastati s predsjedavajućim Predsjedništva BiH Željkom Komšićem, kao i sa članom Predsjedništva BiH Nebojšom Radmanovićem.
Razgovarat će i s ministrom vanjskih poslova BiH Zlatkom Lagumdžijom, s reisul-ulemom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Huseinom Kavazovićem, te Visokim predstavnikom međunarodne zajednice u BiH Valentinom Inzkom.
Kritičan trenutak za BiH
Ministar Davutoglu prethodno je, na početku posjeta Bosni i Hercegovini, poručio kako je „Turska uvijek u kritičnim razdobljima bila uz BiH, a posjet Sarajevu samo je potvrda te podrške“.
Potvrdio je kako je njegov posjet „malo iznenadan zbog posljednjih događanja u BiH“, te najavio kako će sa svim sugovornicima razgovarati o svemu što se događalo posljednjih tjedan dana i njihovima razlozima.
"Turska je uvijek u kritičnim razdobljima bila uz Bosnu i Hercegovinu, ovo je kritičan i važan korak za stabilnost, mir i sigurnost BiH. To je bio razlog da nakon jučerašnje posjete Tunisu promijenim svoj raspored i umjesto povratka u Ankaru dođem u Sarajevo“, istaknuo je šef turske diplomacije.
Naglašavajući podršku miru, stabilnosti, sigurnosti, teritorijalnom integritetu i političkom jedinstvu BiH, Davutoglu je rekao kako će država Turska uvijek biti uz svoju braću u BiH, te da je želio to još jednom potvrditi posjetom Sarajevu.
'Razgovarati sa svim stranama'
Odgovarajući na novinarsko pitanje o posjetu predsjednika hrvatske Vlade Zorana Milanovića Mostaru, a zatim i posjetu predsjednika bh. entiteta Republika Srpska Milorada Dodika Beogradu, Davutoglu je kazao kako je i na sastanku ministara vanjskih poslova u Bruxellesu jasno rekao da se, „ako se želi pomoći BiH, mora razgovarati sa svim stranama u toj zemlji“.
"Ako svatko bude razgovarao samo s jednom stranom, to bi moglo otvoriti mogućnost pogrešne polarizacije. U Bruxellesu sam, također, rekao da je početak posjeta BiH od Sarajeva izraz poštovanja njenom integritetu i političkom jedinstvu. Srbija i Hrvatska imaju značajne i važne veze s BiH i u tom smislu to su zemlje koje će doprinositi miru i stabilnosti BiH, a ujedno i zemlje s kojima i Turska ima jako dobre odnose. Istovremeno, to su zemlje s kojima smo razvili mehanizam trojnih sastanaka na najvišem nivou“, rekao je Davutoglu.
Istaknuvši važnost razgovora sa svim stranama u BiH, Davutoglu je naglasio i važnost upućivanja jednakih poruka i savjeta svima, kako bi se otklonila svaka mogućnost nastanka bilo kakvog problema i njegovog širenja na regiju.
Možda i u Beograd i Zagreb
Davutoglu je nakon posjete Sarajevu najavio i mogućnost posjeta Beogradu i Zagrebu.
Na početku posjeta Sarajevu obišao je Baščaršiju, Gazi Husrev-begovu džamiju, a potom i mezar prvog predsjednika Predsjedništva BiH Alije Izetbegovića.
„Čast mi je i zadovoljstvo što sam u Sarajevu, gradu koji prihvatam kao svoju drugu kuću. Posjet BiH počeo sam obilaskom mezara Alije Izetbegovića, velikog lidera i velikog čovjeka, ne samo sa stanovišta BiH, nego i sa svjetskog stanovišta“, pojasnio je Davutoglu.