Tako je prošlogodišnjim istraživanjem utvrđeno da bi zaista u pitanju mogla biti tkanina u koju je bilo omotano tijelo Isusa Hrista: platno je tada prošlo tri testa, jedan mehanički i dva hemijska. Korišćene su savremene forenzičke metode, a dobijeni rezultati pokazali su da je ono nastalo u periodu između 300. godine prije Hrista do 400. godine nakon Hrista.
Potres kao dokaz
A istraživači sa Univerziteta Politecnico di Torino, A. Carpinteri, G. Lacidogna i O. Borla, sada su predstavili teoriju u kojoj tvrde da je moguće da se neutronskim zračenjem do kojeg je došlo zbog potresa u doba Hristove smrti stvorila slika na platnu. U prilog njihovoj teoriji, tvrde, ide istorijska činjenica da Jerusalim stvarno jesta pogodio zemljotres u periodu oko njegove smrti, odnosno 33. godine.
Svoju teoriju o zemljotresu u Jerusalimu oko vremena Isusove smrti naučnici su potkrijepili sa nekoliko izvora, uključujući grčkog istoričara Talosa i Matejevo jevanđelje, ali i Danteove spise: "Ako povežemo sliku prikazanu na platnu uz čovjeka koji je umro 33. godine poslije Hrista, postoje barem tri dokumenta u literaturi koji svjedoče da su se razorni zemljotresi dogodili u to vrijeme", stoji u studiji.