DA LI JE MAMOGRAF ZNAČAJAN?
Utvrđeno je da je procentualna smrtnost od raka dojke bila potpuno ista kod žena koje su imale mamograf i kod onih koje nisu. A i sam skrining je naškodio nekim ženama. Naime, jedna od pet oboljelih od kancera utvđenog mamografom nije uopšte morala da prolazi kroz invazivne tretmane kao što su hemoterapija, mastektomija ili radijacija.
Studija objavljena u "Britanskom medicinskom dnevniku" je jedna od malobrojnih rigoroznih evaluacija mamografa koja je vođena u moderno doba da bi se došlo do efektivnijih tretmana kancera. Kanađanke su bile u obavezi da idu na redovne preglede dojke i mamografe. Istraživači su pokušali da utvrde da li je postojala neka prednost u tome što će rak biti otkriven već u fazi u kojoj je previše mali da bi se napipao. Odgovor je bio ne.
Veliku ulogu u ovom istraživanju je igralo to što su žene znale koliko je opasan rak dojke, dok su žene u mnogim prethodnim studijama ignorisale kada napipaju kvržice. Ova studija dovodi do još veće podijeljenosti između onih koji smatraju da mamograf spašava živote i onih koji smatraju da dokaza za to ima sve manje i da su vrlo nejasni. Ovi nalazi svakako neće dovesti do toga da se praksa obavljanja mamografskih pregleda promijeni, jer će brojni eksperti skoro sigurno opovrgnuti ideju da su mamografi beskorisni, a u neku ruku i štetni.
DA LI JE MAMOGRAF PRECIZAN?
Dr Ričard C. Vender rekao je da je za ova istraživanja potrebno još dosta proučavanja, ali da je u prošloj godini smrtnos zbog raka dojke bila za 15 procenata manja kod žena u 40-im, a bar 20 procenata manja kod starijih žena.
Danas mnogi istraživači smatraju da rak sporo raste, a nekad i ne raste uopšte, te stoga ne zahteva tretiranje. Neki čak se skupe, ili potpuno nestanu sami od sebe. Ali, kada se otkrije prisustvo raka, nemoguće je znati da li je opasan, stoga ljekari moraju da prepišu terapiju svima.
ŠVAJCARSKA JE ODLUČILA DA OBUSTAVI SKRINING
Dobre strane mamografije su drugo bile tema diskusija, ali ni jedna nacija osim Švajcarske nije do sad preporučila da se skrining obustavi. Švajcarski medicinski odbor je savjetovao da se ne pokreću novi programi mamografije u toj zemlji i da se postojeći ograniče neko vrijeme. Dr. Piter Juni, član Švajcarskog medicinskog odbora, rekao je da je još jedna stvar zbog koje su bili zabrinuta ta što mamograf nije smanjivao ukupnu stopu smrtnosti zbog bolesti, već je povećavao predijagnoziranje i dovodio do lažnih pozitivnih testova na kancer, kao i na bespotrebne biopsije.
Mnogi eksperti su bili zapanjeni ovom odlukom Švajcarske. U SAD-u, godišnje se obavi oko 37 miliona mamografija, po cijeni od oko 100 dolara po pregledu. Oko tri četvrtine žena starosti oko 40 godina su imale mamografiju u poslednjih godinu dana, a više od 90 posto žena starosti između 50 i 69 u nekoliko evropskih zemalja su imale bar jedan pregled mamografom u poslednjih godinu dana.
(zdravlje.rs)