Važno je napomenuti da, ukoliko vas boli zub onda i postoji razlog za to, te je najbolje da se što prije obratite zubaru, umjesto što liječite problem kod kuće u nadi da će bol nestati sam od sebe.
Uputstvo: Ukoliko neki od ljekova podrazumeva ispiranje usta, potrudite se da prilikom ispiranja sam lijek dopre što je više moguće do bolnog mjesta. Tečnost nemojte nikako gutati.
Slana voda: Supenu kašiku soli ubacite u malu čašu tople vode. Dobijenu mješavinu mućkajte u ustima, što je duže moguće i ispljunite. Ponavljate po potrebi.
Hidrogen peroksid: Izmućkajte usta sa malo hidrogen peroksida (troprocentni hidrogen). Ukoliko vam je ukus nepodnošljiv, razblažite ga vodom.
Alkohol: Viski, konjak, rakija ili votka mogu biti od pomoći. Dakle, izmućkajte usta sa nekim do navedenih pića i ispljunite. Jaka vodica za usta koja sadrži alkohol takođe može biti od pomoći.
Ekstrakt vanile: Natopite vatu sa ekstraktom vanile i nanesite na bolno mjesto. Drugi ekstrakti koji imaju isti efekat su ekstrakt limuna, badema i nane.
Ulje čajevca: Kap ili dvije ovog ulja će vam biti dovoljno. Možete dodati nekoliko kapi ulja u čašu mlake vode i dobijenom mješavinom ispirati usta.
Jabukovo sirće: Natopite vatu jabukovim sirćetom i nanesite na bolno mjesto.
Bijeli luk: Češanj bijelog luka zgnječite i nanesite na bolno mjesto (stavite ga između bolnog zuba i obraza). Takođe, nećete pogriješiti ako luku dodate malo soli.
Listovi nane: Žvaćite svježe listove nane. Ukoliko nemate svježu, suvu nanu nanesite na bolno mjesto.
Bokvica: Isto kao i sa nanom, potrebno je da žvaćete list svježe bokvice. Kada ga sažvaćete, onda ga stavite i držite na bolnom mjestu.
Soda bikarbona: Tufer navlažite vodom i „umočite“ u sodu bikarbonu i nanesite na bolno mjesto. Takođe, možete da napravite i tečnost za ispiranje usta tako što ćete u manju čašu mlaku vode dodati supenu kašiku sode bikarbone.
(jutarnji.hr)