Bebe i njihove skrivene vještine
Ilustracija

Roditeljstvo

Bebe i njihove skrivene vještine

Uprkos tome što su male i nježne, što ne umiju da govore i rukuju predmetima, bebe znaju kada ste neraspoloženi, oslanjaju se na svoje iskustvo, osjećaju ljubomoru i uživaju uz muziku

Bebe prepoznaju emocije

Bebe imaju sposobnost da prepoznaju emocije ljudi koji ih okružuju. Iako je još mala i ne priča, ona tačno zna kada ste neraspoloženi ili tužni. Prema istraživanju koje je sprovedeno na Univerzitetskom Koledžu u Londonu, bebe mogu da reaguju na emocije u ljudskom glasu već u trećem mjesecu nakon rođenja. Rezultati su dobijeni skeniranjem mozga ispitivanih beba – koje su za to vrijeme spavale, pomoću uređaja za funkcionalnu magnetnu rezonancu (takvim snimanjem je moguće pokazati aktivnost djelova mozga pri izvršavanju nekih zadataka).

Bebe vole ritmične tonove

Bebi nije neophodna potpuna tišina za spavanje. Stručnjaci smatraju da bi čak bilo poželjno da čuje tihe ritmičke zvukove dok tone u san. Pored klasične muzike i otkucaja kazaljki sata, bebi takođe prija zvuk veš mašine, usisivača ili klima uređaja , ali u susjednoj prostoriji.

Bebe vjeruju ličnom iskustvu

Kanadski stručnjaci sa Univerziteta Konkordija, su utvrdili da djeca od 13 do 16 mjeseci života oponašaju glasove, postupke i izraze lica odraslih osoba, ali ne i ako ih je ta osoba prethodno na neki način prevarila. Mališani u najmlađem uzrastu uče kome da vjeruju na osnovu ličnog iskustva, tako da se onima koji jednom nasjednu na neku “prevaru“ odraslih, to više neće ponoviti.

Bebin plač je najneprijatniji zvuk

Naučno je dokazano da je najneprijatniji zvuk na svijetu dječji plač. Tim američkih naučnika je zaključio da je plač gori i od zvuka cirkularne testera dok se sijeku drva, pa i od grebanja noktima po školskoj tabli.

Bebe prepoznaju glas

Velški naučnici su otkrili da bebe jednako reaguju na glas roditelja bez obzira da li oni govore na maternjem ili na stranom jeziku. Dr Meridit Gatis tvrdi da bebe, barem u prvoj životnoj fazi, “razumijuju“ roditelje na osnovu tona njihovog glasa, a ne riječi.

(Izvor: roditelji.me)