Upotreba mobilnih telefona danas je uobičajena i među djecom u nižim razredima osnovne škole, a čak i u predškolskim ustanovama. Ipak, prije kupovanja modernog telefona roditelji bi trebalo da procijene da li su ona za to dovoljno zrela, a to svakako ne bi trebalo učiniti prije 12. godine.
Nije rijetka pojava da mališani čak i u nižim razredima osnovne škole imaju moderne mobilne telefone, sa naprednim funkcijama. Problema sa tom činjenicom je mnogo: od toga da se ona djeca koja nemaju mobilni osećaju manje vrijednom do toga da telefone koriste za snimanje vršnjačkog nasilja.
- Ukoliko puštate dijete da ide samostalno u školu ili negdje drugdje, bez nadzora, djetetu treba kupiti mobilni od početka polaska u školu. Međutim, preporuka je da se kupi onaj najosnovniji model kojim može da pozove i da šalje poruke, a sve to zbog lične bezbjednosti. Telefon ne bi trebalo ni da ima kameru niti bilo koje druge funkcije, jer djetetu može da odvlači pažnju na časovima. Takođe, treba im objasniti za šta telefon služi: da se poruka pošalje i primi, da se pozove i da se bude zvan – kaže Dragana Ćorić, predsjednica udruženja “Roditelj” Novi Sad.
Jedan od razloga zbog kojih bi trebalo pričekati sa smartfon telefonima je i što bi dijete moglo da bude pokradeno, što bi predstavljalo veoma neprijatno i traumatično iskustvo.
- Djeca već u četvrtom razredu nose u školu telefone sa tačskrinom, tablete i slično, što je apsolutno nepotrebno. Takođe, roditelji bi trebalo da postave granice i da upitaju dijete, ukoliko im traži moderniji telefon, zbog čega im je potreban? Djeca pokušavaju da diktiraju pravila, pa prebacuju roditeljima da su loši, jer im nisu kupili nešto. Međutim, treba ih naučiti da se drugi ljudi, kao i vršnjaci u razredu procjenjuju po tome ko su i kako se ponašaju, a ne na osnovu toga šta sve imaju – dodaje Ćorić.
Deca ne doživljavaju mobilne telefone kao sredstvo za komunikaciju, nego kao sredstvo za igranje igrica. Kako objašnjava Ćorić, često se dešava da mole roditelje da uzmu postpejd broj, kako bi imali dovoljno megabajta u paketu za skidanje različitih aplikacija.
- Sa nekih 12 godina je moguće da dijete možda vidi neki lijepi događaj koji želi da zabilježi, neku lijepu sliku koju hoće da fotografiše. Tada bi mu trebalo dozvoliti moderniji telefon. Međutim, prije toga bi trebalo obaviti ozbiljan razgovor sa djetetom, zbog korišćenja takve tehnologije za dokumentovanje različitih situacija vršnjačkog nasilja. Treba im objasniti da telefon ne koriste tako što će snimati gluposti ili jedni druge, i takve stvari kačiti na Fejsbuk ili Jutjub, jer će na taj način ugroziti sigurnost i psihičko stanje svojih drugova i drugarica iz razreda – objašnjava predsjednica Udruženja “Roditelj” Novi Sad.
Psiholozi, pak, tvrde da je svako dijete individua za sebe i da ne postoji jedinstveno mišljenje o uzrastu u kojem je mobilni telefon “dozvoljen”. Treba ustanoviti pravila korišćenja aparata, kao i kazne koje će uslijediti ukoliko se ona ne poštuju. Međutim, treba imati u vidu i da sa modernim telefonima vreba i opasnost od korišćenja interneta bez nadzora.